Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Adwokaci chcą zasiadać w parlamencie

Adwokaci chcą zasiadać w parlamencie

Adwokat Jerzy Marcin Majewski ( Kukiz^15), adw. Jakub Musiał (PO) obaj z Poznania startujący do Sejmu oraz adw. Janusz Kubiak z Piły (PiS) ubiegajcy się o mandat senatora to prawnicy z Wielkopolski walczący o miejsce w parlamencie. W całym kraju aż 78 adwokatów i aplikantów adwokackich będzie ubiegać się o mandat posła lub senatora w wyborach
parlamentarnych 25 października 2015 r. Najwięcej przedstawicieli palestry startuje z list Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości (dwudziestu jeden) oraz Komitetu Wyborczego Nowoczesna Ryszarda Petru (dziewiętnestu). Po osmiu adwokatów znalazło się na listach KW Platformy Obywatelskiej RP i KW Kukiz?15, a po siedmiu na listach komitetów wyborczych Polskiego Stronnictwa Ludowego, oraz Zjednoczonej Lewicy.
Trzech kandydatów z adwokatury wystawił KW KORWiN, dwóch KW Wyborcy Zjednoczeni dla Śląska, z kolei Komitet Wyborczy Wyborców JOW Bezpartyjni, Obywatelski Komitet Wyborczy Wyborców Romana Giertycha i Komitet Wyborczy Wyborców Grzegorza Brauna „Szczęść Boże” ma po jednym adwokacie na liście. Większość kandydujących członków palestry, bo aż 67, chce zasiąść w izbie niższej parlamentu, a tylko jedenastu będzie ubiegać się o miejsce w Senacie.
Nazwiska ośmiu adwokatów znalazły się na pierwszym miejscu na listach komitetów, w tym pięć ?jedynek? dostali adwokaci z listy Prawa i Sprawiedliwości. Największą grupę adwokacką reprezentuje Łódź i Warszawa z dziewięcioma adwokatami na liście. Silne przedstawicielstwo stanowią adwokaci z mniejszych miast. W Rzeszowie, Legnicy i Nowym Sączu można wybierać posłów spośród czterech adwokatów.

Sprawdź także

Doroczny raport AI

50 tysięcy osób odwiedziło naszą stronę internetową w poszukiwaniu rzetelnych informacji w dniu ogólnokrajowego referendum …