Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Adwokaci na wyborach w Gruzji

Adwokaci na wyborach w Gruzji

? Warto wspierać Gruzję w budowaniu demokracji w tak wrażliwym regionie jak Zakaukazie, dlatego będziemy przyglądać się nadchodzącym wyborom parlamentarnym zwracając uwagę na ich prawidłowy przebieg. ? powiedziała adw. dr Monika Strus-Wołos, członkini Prezydium NRA, która została wyznaczona na szefową misji obserwującej gruzińskie wybory. W ramach działań organizowanych przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE/ODiHR), Naczelna Rada Adwokacka wystąpi w charakterze obserwatora krótkoterminowego (STO) wyborów parlamentarnych w Gruzji, które odbędą się 1 października 2012 r
.? Po raz pierwszy w historii, NRA uzyskała status obserwatora międzynarodowego. ? podkreśliła adw. Monika Strus-Wołos. Obecnie rządzącą partią w Gruzji jest Zjednoczony Ruch Narodowy prezydenta Micheila Saakaszwilego. Opozycyjną koalicją ?Gruzińskie Marzenie? kieruje oligarcha Bidzina Iwaniszwili, miliarder z moskiewskimi powiązaniami. Według aktualnych sondaży Zjednoczony Ruch Narodowy zyskuje ponad 30-procentowe poparcie, natomiast blok ?Gruzińskie Marzenie? ? prawie 20-procentowe. Prezydent Gruzji obawia się manipulacji wywołanych przez obce mocarstwa. Z tego powodu, podczas czerwcowej wizyty Bogdana Borusewicza, marszałka Senatu RP, Micheil Saakaszwili zwrócił się z prośbą, aby na wybory parlamentarne do Gruzji przyjechali polscy obserwatorzy, których zadaniem będzie ocenianie przebiegu wyborów i kontrola zachowania standardów demokratycznych.
Zaufanie prezydenta Gruzji do Polski wynika z przyjaznych relacji pomiędzy oboma krajami. ? Polska jest dla Gruzji przykładem na płaszczyźnie wielu rozwiązań prawnych. ? zauważyła szefowa misji. Naczelna Rada Adwokacka wielokrotnie brała czynny udział w działaniach mających na celu ochronę demokracji i praw człowieka. Tylko w ostatnim czasie samorząd adwokacki podejmował kroki w kierunku zapewnienia prawa do sądu dla osób ubogich, przeciwdziałania dyskryminacji kobiet czy nadużywania prawa przez tajne służby. Decyzja o zgłoszeniu NRA do misji obserwacyjnej w Gruzji została podjęta przez Prezydium NRA we wrześniu br.
Źródło: portal adwokatura.pl

Sprawdź także

Na garnuszku rodziców

Przyszli sędziowie na dzień dobry dostają mniej niż pensja minimalna i zakaz innej pracy. Nie …