Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Adwokaci udzielili bezpłatnych porad

Adwokaci udzielili bezpłatnych porad

Postępowanie egzekucyjne, kłopoty mieszkaniowe, problemy z wywiązania się z umowy dotyczącej szybkich pożyczek. O to najczęściej pytali adwokatów osoby, które skorzystały z Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich. Nauczeni doświadczeniem potrzebujący pomocy umawiali się telefonicznie. W akcji udzial wzięli także członkowie Wielkopolskiej Izby Adwokackiej.
W 7. ogólnopolskiej akcji ponad 900 adwokatów i aplikantów adwokackich udzieliło około 10 tysięcy porad prawnych. W tym roku adwokaci przyjmowali petentów w 206 miejscowościach.
Jak zwykle najwięcej pytań dotyczyło prawa cywilnego, z czego wyjątkowo dużo dotyczyło postępowania egzekucyjnego i spraw windykacyjnych. Tradycyjnie też porady dotyczyły prawa spadkowego, alimentacyjnego, mieszkaniowego oraz prawa pracy. Zdecydowanie rzadziej zgłaszano się z problemami z zakresu prawa karnego.
Adwokaci, którzy uczestniczą w akcji po raz kolejny przyznają, że zgłaszające się do nich osoby są coraz lepiej przygotowane do takiego spotkania. ? Są bardziej świadomi tego o co pytają, mają lepiej zebraną dokumentację i oczekują bardzo konkretnej porady. ? stwierdza adw. Małgorzata Przysucha, koordynator akcji w Częstochowie. Do podobnych wniosków doszła adw. dr Monika Strus-Wołos, koordynator ogólnopolski Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich. ? To świadczy, że nasz cel z roku na rok przynosi coraz lepsze skutki. Chcielibyśmy, aby w przypadku problemów prawnych rzeczywistość wyglądała jak na filmach amerykańskich ? że w razie kłopotów człowiek wyciąga telefon i dzwoni do swojego adwokata. Podkreślamy, że im szybciej obywatel zwróci się ze swoim problemem prawnym do adwokata, tym łatwiejsze, tańsze i mniej stresujące będzie jego rozwiązanie. ? podkreśla Pani Mecenas.
– Serdecznie dziękuję wszystkim adwokatom i aplikantom adwokackim, którzy udzielali dzisiaj porad. Dziękuję też mediom, które nagłośniły inicjatywę. Po raz siódmy przekonaliśmy się jak cenna jest dla naszego społeczeństwa profesjonalna pomoc prawna ? powiedział adw. Andrzej Zwara, prezes NRA. Dodał, że niegasnące zainteresowanie społeczeństwa akcją wskazuje, że w Polsce istnieje pilna potrzeba wprowadzenia pomocy prawnej z urzędu na etapie przedsądowym. Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie posiada uregulowań ustawowych w tym zakresie. Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich organizowany jest od 2009 roku. Jego inicjatorką była adw. Joanna Agacka-Indecka, prezes NRA w latach 2007-2010. Podczas każdej akcji udzielanych jest ponad 10 tysięcy porad prawnych.

Sprawdź także

Świrski przegrał z TOK FM

Sąd nie zgodził się na ukaranie stacji za krytykę podręcznika „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha …