Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wydała wyrok w sprawie Morice przeciwko Francji (skarga nr 29369/10). Skarżący to adwokat, skazany za zniesławienie sędziów śledczych w związku z jego krytyczną wypowiedzią opublikowaną w prasie. Adwokat wraz z kolegą zostali ukarani po tym jak w liście do ministra sprawiedliwości skarżyli się na
działania sądu w związku z prowadzoną przez nich sprawą. W piśmie określili zachowanie sędziów prowadzących proces za ?całkowicie sprzeczne z zasadami bezstronności i rzetelności?.
Fragmenty pisma wraz z wypowiedziami Morica zostały zamieszczone w dzienniku ?Le Monde?. Wymienieni sędziowie uznali, że zostali zniesławieni. W rezultacie Moris musiał zapłacić 4 tys. euro grzywny oraz opublikować informację o wyroku w ?Le Monde?.
Morice złożył kasację, która nie została uwzględniona, w związku z czym skierował sprawę do ETPCz zarzucając stronniczość w rozpoznawaniu sprawy (art. 6 Konwencji Praw Człowieka) i naruszenie prawa do wolności wypowiedzi (art. 10 Konwencji). Trybunał uznał, iż wyrok skazujący adwokata za zniesławienie stanowił nieproporcjonalną ingerencję w prawo do swobody wypowiedzi i stwierdził naruszenie art. 10 Konwencji. Uznał również, iż doszło do naruszenia art. 6 ust. 1 Konwencji z powodu braku bezstronności sądu.
Czytaj omówienie wyroku adw. Marka Antoniego Nowickiego zamieszczone na stronie HFPCz. Źródło: adwokatura.pl
Sprawdź także
Sędziowie pozwali S. Piotrowicza
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …