Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Adwokat skazana za korupcję

Adwokat skazana za korupcję

Sąd Rejonowy w Lesznie uznał oskarżoną Annę D. – adwokat z listy Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu i nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Wrocławskiego, za winną popełnienia przestępstwa usiłowania przekupstwa (art. 13 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 229 par. 3 kodeksu karnego).

Nieprawomocny wyrok Sądu

Sąd skazał adwokat Annę D. na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 1 rok. Ponadto Sąd wymierzył oskarżonej grzywnę w wysokości 17 tysięcy 500 złotych (350 stawek dziennych, ustalając wysokość jednej stawki na kwotę 50 złotych). Sąd orzekł także środek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu adwokata przez okres 1 roku.

    Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny. Między innymi z uwagi na rażąco niski wymiar kary wymierzonej oskarżonej prokurator już zapowiedział wniesienie apelacji na jej niekorzyść.

Prokurator skierował akt oskarżenia

     Akt oskarżenia przeciwko adwokat Annie D. skierował do Sądu 2 sierpnia 2017 roku prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

    Anna D. została oskarżona o dwukrotne złożenie w 2016 roku asystentce prokuratorskiej z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu obietnicy udzielenia korzyści majątkowej w postaci pieniędzy w wysokości 200 tysięcy złotych lub pokrycia kosztów zakupu lokalu mieszkalnego. W zamian asystentka miała udzielić jej informacji dotyczących prowadzonego postępowania przygotowawczego.Przestępstwo zarzucone Annie D. zagrożone jest karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Dział Prasowy Prokuratura Krajowa

 

Sprawdź także

Zmiany w sądach nielegalne

TSUE: Orzeczenie wydane przez neo-sędziego można uznać za niebyłe 1 ZDJĘCIE Siedziba TSUE (zdjęcie ilustracyjne) …