Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Adwokatura świętowała 95-lecie istnienia

Adwokatura świętowała 95-lecie istnienia

Uroczystym posiedzeniem plenarnym Naczelnej Rady Adwokackiej uczczono 95. rocznicę powołania samorządu adwokackiego. Tym razem oprócz członków NRA w posiedzeniu, które miało miejsce 9 stycznia, wzięli udział zaproszeni goście ? zasłużeni adwokaci, przedstawiciele sądownictwa i prokuratury, ministerstwa sprawiedliwości, parlamentarzyści,
…reprezentanci prawniczych samorządów zawodów zaufania publicznego oraz organizacji pozarządowych i świata nauki. Uroczystości odbyły się w Pałacu Krasińskich w Warszawie. Jest to symboliczne miejsce dla środowiska adwokackiego. Przed wojną to właśnie tam odbywały się posiedzenia Naczelnej Rady Adwokackiej.
– Te minione 95 lat było czasem obfitującym w wydarzenia radosne i podniosłe, ale również w trudne i tragiczne dla całego Państwa Polskiego. Adwokatura nie musi się wstydzić swego w nich udziału ? wbrew przeciwnie, możemy być dumni z dokonań. Nie możemy się też spodziewać, że kolejne lata będą łatwe i nie przyniosą zmian. Musimy postarać się, by jak najwięcej z tych zmian było na lepsze. Kluczem jest działanie według przyjętych standardów, reprezentowanie niezmiennych wartości, podążanie z duchem czasu, mając jednocześnie na uwadze tradycję. ? powiedział adw. Andrzej Zwara, prezes NRA, otwierając spotkanie.
O miejscu adwokatury w wymiarze sprawiedliwości i w budowaniu kultury prawnej mówił prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Również wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń podkreślał wyjątkową rolę adwokatury w budowaniu państwa prawa. ? Bez udziału adwokatów w procesach nie można mówić o sprawiedliwości ? podkreślał.
Z kolei o odwadze jakiej nigdy nie brakowało adwokatom mówił Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli. Podczas posiedzenia głos zabrał również Ryszard Czerniawski, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który wskazywał, że zanim powołano instytucję rzecznika praw obywatelskich, to właśnie adwokat był pierwszym rzecznikiem obywatela. Referat na temat roli jaką pełnić będzie adwokat w nowym modelu postępowania karnego wygłosił prof. Stanisław Waltoś.
Wieczór umilił koncert artystów krakowskich. Utwory m.in. Paderwskiego, Chopina czy Mozarta wykonali Katarzyna Oleś-Blacha (sopran), Stanislav Kuflyuk (tenor), Robert Kabara (skrzypce i altówka) i Marta Mołodyńska (fortepian). Koncert poprowadził adw. Stanisław Kłys. W obchodach 95-lecia adwokatury polskiej zabrakło udział adw. Czesława Jaworskiego, przewodniczącego komitetu honorowego obchodów 95-lecia i organizatora wydarzenia. Z powodów zdrowotnych Pan Mecenas nie mógł uczestniczyć w uroczystości. ? Nie przez przypadek to właśnie mecenas Jaworski, a nie prezes NRA wystosował do Państwa zaproszenie na dzisiejszą uroczystość. Stało się tak, bowiem prezesi są przejściowi, ale są w adwokaturze trwałe ikony ? właśnie takie jak adw. Jaworski. ? stwierdził prezes Zwara. Dekret w przedmiocie Statutu Tymczasowego Palestry Państwa Polskiego, podpisany przez naczelnika Józefa Piłsudskiego 24 grudnia 1918 r., wszedł w życie już 1 stycznia 1919. Dokument ten był podstawą do utworzenia struktur organizacyjnych samorządu adwokackiego, w tym ?Rady Naczelnej?.

Sprawdź także

Zapomniana wojna w Sudanie

Sudan to w tym momencie piekło na Ziemi. Zbrodnicza armia dopuszcza się gwałtów i masakr …