Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Amnestia jak za Breżniewa

Amnestia jak za Breżniewa

Zgodnie z komunistycznym obyczajem od czasu do czasu należy ogłosić amnestię. Cały swiat z niepokojem oczekiwał procesów członków Greenpeace, którzy chcieli obronić Arktykę, a tu niespodzianka.Procesu nie będzie. Pretekstem do ocieplenia wizerunku prezydenta i Rosji jest okazja 20. rocznicy przyjęcia rosyjskiej konstytucji Z okazji kolejnej okrągłej rocznicy prezydent Władimir Putin zgodził się na amnestię m.in. dla ekologów z Greenpeace i wokalistek Pussy Riot. Święto rosyjskiej konstytucji przypada 12 grudnia. Amnestia może objąć tylko te osoby, które nie dopuściły się zbrodni, a także przestępstw związanych z napaścią na przedstawicieli władzy, w szczególności na stróżów prawa.
Putin „odpuścił” działaczom Greenpeace, którzy 18 września z pokładu pływającego pod banderą Holandii statku „Arctic Sunrise” usiłowali dostać się na należącą do koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja. Początkowo Komitet Śledczy postawił im zarzut piractwa i terroryzmu, za co groziło im od 10 do 15 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. Pod koniec października zarzuty zmieniono na „chuligaństwo” – za to grozi siedem lat łagru.
Członkinie Pussy Riot mają opuścić łagry jeszcze przed Nowym Rokiem – taką informację podał prawnik kobiet. Dziewczyny zostały skazane za to, że w maju zeszłego roku w czasie trwającej kampanii prezydenckiej wykonały w moskiewskiej katedrze piosenkę „Bogurodzico, przegnaj Putina”.
W poniedziałek projekt ustawy dotyczącej amnestii wpłynął do Dumy – ta musi go jeszcze przegłosować. Obrońcy praw człowieka liczyli na to, że amnestią objęty zostanie również Michaił Chodorkowski, który odsiaduje wyrok w łagrze w Siegieżu na północy Rosji. Dziesięć lat temu miliarder został aresztowany i skazany na osiem lat więzienia za to, że ponoć nie zapłacił państwu podatków za ropę wydobytą przez Jukos. Potem był jeszcze drugi wyrok – 11 lat – za rzekomą kradzież ropy. Tej samej, za którą miał wcześniej nie zapłacić podatków.
Długa lista więźniów: Listę więźniów politycznych przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach i koloniach karnych w październiku sporządziło stowarzyszenie Memoriał, organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka i dokumentująca stalinowskie zbrodnie. Na liście znalazło się 70 osób, w tym opozycjoniści aresztowani w maju 2012 roku w Moskwie w czasie demonstracji przeciwko powrotowi Putina na Kreml, członkinie punkrockowej grupy Pussy Riot Nadieżda Tołokonnikowa i Maria Alochina, skazane w sierpniu ubiegłego roku na dwa lata łagru, a także krytyk Kremla, były prezes koncernu naftowego Jukos Michaił Chodorkowski i jego partner biznesowy Płaton Lebiediew. Za więźniów politycznych Memoriał uznał też aktywistów międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace.

Sprawdź także

Antysemici z PiS

Europoseł Grzegorz Braun, były premier Mateusz Morawiecki i byli ministrowie z jego rządu Piotr Glińśki …