Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe

Anglicy do UE bez wiz

Unia Europejska zgodziła się, by obywatele Wielkiej Brytanii mogli wjeżdżać na jej terytorium bez wiz, nawet jeśli dojdzie do tzw. brexitu bez umowy – podaje Sky News.
Ambasadorowie krajów członkowskich zgodzili się dzisiaj, by Brytyjczycy mogli swobodnie wjeżdżać do strefy Schengen. Wizy nie będą wymagane w przypadku krótkiego pobytu, czyli 90 dni w ciągu 180 – informuje brytyjska telewizja Sky News.
Projekt zostanie teraz przekazany do Parlamentu Europejskiego pod głosowanie. Parlament już wcześniej wyrażał wolę poparcia takiego rozwiązania.
Brytyjski rząd przyjął informację z zadowoleniem. Na wyspach zaniepokojenie wzbudziły jednak doniesienia, że w planowanej unijnej legislacji Gibraltar został określony jako „kolonia brytyjskiej Korony” – podaje Sky News.
Zgodnie z prawem Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską o północy z 29 na 30 marca tego roku. Do tej pory nie zawarła z Brukselą umowy, która miałaby regulować stosunki po brexicie – m.in. kwestie handlu, granic, dostępu do rynków czy współpracy administracyjnej. Wynegocjowane przez rząd Theresy May porozumienie z UE nie zostało zaakceptowane w brytyjskim parlamencie.

Sprawdź także

Gdy MSZ milczy, działa RPO

PO interweniuje w sprawie Poczobuta, chce wyjaśnień od ambasadora RP w Mińsku Andrzej Poczobut przebywa …