Finansowanie pomostowe

Apel autorytetów do PAD


158 specjalistów prawa karnego i konstytucyjnego podpisało się pod wnioskiem skierowanym do Andrzeja Dudy. Wyliczono w nim wady nowelizacji Kodeksu karnego, który trafił do podpisu prezydenta. Ich zdaniem wejście w życie zmian może ostatecznie doprowadzić do chaosu prawnego.

Prezydent musi zdecydować, co zrobi z nowelizacją Kodeksu karnego (PAP, Fot: Łukasz Gągulski)

To sytuacja wyjątkowa – pisze RMF FM. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, by prawie wszyscy szefowie katedr i zakładów prawa karnego i kryminologii jednogłośnie skrytykowali zmiany w dziedzinie, którą się zajmują.

Pod opinią prawną przesłaną do kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy podpisało się 158 profesorów, doktorów habilitowanych i doktorów z kilkudziesięciu uniwersytetów i szkół wyższych.
Wcześniej apelował o to Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich.

W ich ocenie uchwalona w parlamencie nowelizacja Kodeksu karnego może doprowadzić do „zagrożenia dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i bezpieczeństwa prawnego obywateli”.

Naukowcy zwracają uwagę m.in. na to, że wprowadzenie kary bezwzględnego dożywocia jest sprzeczne z art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz art. 40 i 41 ust. 4 Konstytucji.

Twierdzą też, że konieczność wyjaśniania wątpliwości wynikających z „luk i sprzeczności” w nowych przepisach może doprowadzić do spowolnienia prowadzenia postępowań.
Andrzej Duda zdecyduje, czy podpisać nowelizację Kodeksu karnego

„Ustawa została uchwalona z rażącym naruszeniem konstytucyjnych standardów w zakresie trybu dokonywania zmian w Kodeksie karnym” – zaznaczono.
Sygnatariusze opinii obawiają się również, że wiele procesów trzeba będzie prowadzić od początku, co grozi „przedawnieniem karalności szeregu przestępstw”. I rekomendują, by ustawa została przekazana Sejmowi do ponownego rozpatrzenia.

Źródło: RMF FM

Sprawdź także

Dzień otwarty Notariatu

Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną oraz …