Strona główna / Moja kancelaria / Apel o dymisję Ziobry

Apel o dymisję Ziobry

Były pierwszy prezes Sądu Najwyższego profesor Adam Strzembosz „w sposób stanowczy i zdecydowany” zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o zdymisjonowanie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. – Minister Ziobro odpowiada za nominacje na wysokie stanowiska sędziowskie często ludzi sfrustrowanych, gotowych na wszelkie kompromisy moralne dla uzyskania wysokich stanowisk – mówił. Apel został rozpowszechniony na kanałach społecznościowych akcji Wolne Sądy.
Na niemal siedmiominutowym nagraniu, profesor Adam Strzembosz zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie – jak mówił – „najwyższej wagi”. Na wstępie przedstawił się, przypominając między innymi odznaczenia przyznane mu przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego oraz papieża Benedykta XVI i przedstawiając swoje doświadczenie. W swoim apelu Strzembosz odwołał się do doniesień Onetu dotyczących sprawy zorganizowanego hejtu wobec sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości wprowadzane przez PiS. Według portalu, akcję „aranżował i kontrolował” Łukasz Piebiak jako wiceminister sprawiedliwości. – W sposób stanowczy i zdecydowany zwracam się do pana o odwołanie pana ministra Zbigniewa Ziobry ze stanowiska ministra sprawiedliwości i to nie tylko dlatego, że pod jego bokiem działała grupa właściwie przestępcza, bo ujawniająca tajne materiały personalne i dokonująca hejtu o znamionach zniesławienia, na której czele stał wiceminister sprawiedliwości [Łukasz Piebiak – przyp. red.], którego pan powołał – apelował Strzembosz. Zaznaczył, że „równocześnie w grupie tej znaleźli się nominaci pana Zbigniewa Ziobry na stanowiska prezesów sądu, zastępców rzecznika dyscyplinarnego czy członków Krajowej Rady Sądownictwa”. – Również znalazła się tam osoba z Sądu Najwyższego wybrana z udziałem ministra sprawiedliwości – dodał.

  • Pan minister Ziobro odpowiada za nominacje na wysokie stanowiska sędziowskie często ludzi sfrustrowanych, gotowych na wszelkie kompromisy moralne dla uzyskania wysokich stanowisk – mówił profesor. Jak wskazał Strzembosz, minister Ziobro „musi ponieść odpowiedzialność za swoje decyzje”. – Na skutek zamieszania, jakie spowodował w Ministerstwie Sprawiedliwości, mianując na stanowiska prezesów sądów okręgowych, sądów rejonowych, którzy nie znali problematyki tych sądów – tłumaczył. – Proszę pana premiera o możliwe niezwłoczne odwołanie pana ministra Zbigniewa Ziobry ze stanowiska ministra sprawiedliwości – zaapelował profesor. – Przecież jest pan historykiem, a historia tego panu nie zapomni – dodał na koniec (http://www.tvn24.pl)

Sprawdź także

Sposób na TK

Były prezes TK: wszyscy członkowie trybunału powinni zakończyć kadencję. Pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy padły …