Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Aplikanci rozpoczęli szkolenia

Aplikanci rozpoczęli szkolenia

Aplikanci wznowili bądź rozpoczęli szkolenia zawodowe.NOTARIAT Współczesny notariat to instytucja zapewniająca bezpieczeństwo obrotu prawnego oraz jego zgodność z obowiązującym prawem. Rejent Tadeusz Paetz, prezes Poznańskiej Izby Notarialnej mówił nie tylko o współczesności i wyzwaniach, ale i o historii polskiego i wielkopolskiego notariatu. Wystąpienie to zainaugurowało w piątek 14 stycznia cykl szkoleń dla najnowszego rocznika aplikantów, którzy pomyślnie zdali egzamin na aplikację notarialną. Podczas pierwszych szkoleń rejent Michał Wieczorek ( rzecznik prasowy Poznańskiej Izby Notarialnej) mówił o spółce jawnej, a rejent Maciej Fret o reprezentacji osób prawnych. Aplikację notarialną w Poznaniu rozpoczęło 18 osób. Tylko dwie spośród nich nie ma jak dotąd patrona. – Rada Izby Notarialnej ? jak mówi T. Paetz robi wszystko, aby te dwie osoby mogły rozpocząć szkolenie aplikacyjne. Wiele kontrowersji budził los aplikantów notarialnych, którzy zdali egzamin w 2009 roku. Poznańska Izba Notarialna ? podkreśla T. Paetz- dla 40 osób, które na początku aplikacji nie posiadały patrona, a co udało im się w późniejszym terminie, zorganizowano specjalny cykl szkoleń, aby umożliwić nadrobienie zaległości. Z grupy, która nie miała patrona pozostały jeszcze 24 osoby Zdaniem T. Paetza, chociaż uczestniczą w szkoleniach, nie odbywają one zgodnej z prawem aplikacji co umożliwia tylko – jak podkreśla – wyłącznie umowa o pracę lub odbywanie jednodniowej praktyki w kancelarii notarialnej. Szkolenia rozpoczął także 2. rok ( 60 osób) i 3. rok (19) aplikacji notarialnej.
SAMORZĄD RADCóW PRAWNYCH
Przyszli radcy prawni szkolenia zaczęli najwcześniej. Pierwszy rok aplikacji 2011 zainaugurował swoje zajęcia 3 stycznia 2011 r. o godz. 14.15. 4 i 5 stycznia odbyły się pierwsze szkolenia dla aplikantów 2. i 3. rocznika. Czwarty rok kontynuuje swoje zajęcia według planu.
SAMORZĄD KOMORNICZY
Poznańska Izba Komornicza rozpoczęła szkolić swoich przyszłych kolegów, którzy w roku ubiegłym pomyślnie zdali egzamin na aplikację komorniczą 7 stycznia. Zawód ten chce wykonywać w przyszłości 21 osób. ADWOKATURA
W czwartek 13 stycznia rozpoczęli swoje szkolenie także aplikanci adwokaccy. Do batalii o prawo noszenia togi z zieloną wypustką przystąpiło 66 magistrów prawa.

Sprawdź także

Od referendarza do sędziego

Otwarcie referendarzom pozaaplikacyjnej ścieżki do zawodu sędziego. Opinia Marcina Wiącka dla senackiej komisji Rzecznik Praw …