Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Będzie rzecznik dyscyplinarny komorników

Będzie rzecznik dyscyplinarny komorników

Posłowie podczas 99. posiedzenia Sejmu uchwalili też ostateczną wersję nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Określa ona nowe zasady postępowań dyscyplinarnych w samorządzie komorników. Do samorządu komorników sądowych zostanie wprowadzona instytucja rzecznika dyscyplinarnego. Rzecznik dyscyplinarny mabyć powoływany na czteroletnią kadencję przez Ministra Sprawiedliwości spośród trzech kandydatów przedstawionych przez Krajową Radę Komorniczą. Rzecznik dyscyplinarny ma pełnić rolę oskarżyciela w postępowaniach dyscyplinarnych przeciwko: komornikom, asesorom komorniczym i aplikantom. Ustawa przewiduje, że rzecznik będzie mógł wykonywać czynności przy pomocy zastępców, a w roli oskarżyciela będą mogli wstępować także: szef resortu sprawiedliwości, prezesi sądów oraz sędziowie wizytatorzy.
Nowelizacja doprecyzowuje też przebieg postępowania dyscyplinarnego oraz zasady wymierzania kar. Ponadto podwyższa ? z dwudziestokrotności do trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia ? maksymalną karę pieniężną, jaką można ukarać komornika w postępowaniu dyscyplinarnym. Jednocześnie wprowadza rozwiązanie, zgodnie z którym minimalna kara będzie wynosić dwukrotność przeciętnej pensji. To oznacza, że kary będą mogły wynieść od ok. 6.500 zł do ponad 100 tys. zł. Pojawi się też nowa kara dyscyplinarna: zawieszenia na okres od 6 miesięcy do 2 lat. Ustawa wydłuża ? z 3 do 5 lat ? okres przedawnienia przewinień dyscyplinarnych.
Zmieniony został przepis, zgodnie z którym pomimo wszczęcia postępowania dyscyplinarnego mogło dojść do jego przedawnienia. Zgodnie z nowelizacją bieg przedawnienia będą przerywały czynności procesowe rzecznika dyscyplinarnego, ale już nie czynności techniczne, np. żądanie okazania akt. Nowelizacja przewiduje, że w toku postępowania dyscyplinarnego pisma mogą być także doręczane, za zgodą obwinionego, faksem lub pocztą elektroniczną. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Sprawdź także

Reguły z Bangkoku nieznane

RPO: Reguły z Bangkoku ONZ dot. kobiet w więzieniach – wciąż za mało znane. MS …