Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Będzie stan wyjątkowy

Będzie stan wyjątkowy

Według byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia Zjednoczona Prawica dąży do wprowadzenia w Polsce stanu wyjątkowego. – Dlatego tak wyraźnie od pewnego czasu mówią o kryzysie konstytucyjnym. Żeby mieć tę przesłankę do wprowadzenia stanu wyjątkowego – przekonywał.

Zdaniem byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia od 2015 roku władza Zjednoczonej Prawicy „zajmowała coraz większe przestrzenie”. – Teraz dochodzimy do takiego momentu, kiedy w gruncie rzeczy lada moment zostanie ogłoszony stan wyjątkowy. Bo stan klęski żywiołowej w ogóle nie rozwiązuje problemów władzy. Natomiast stan wyjątkowy tak. Bo można wprowadzić cenzurę prewencyjną, można zamknąć tych, którzy za dużo mówią itd. – wymieniał.
REKLAMA

Według ustaleń „Gazety Wyborczej” jeśli opozycji udałoby się przesunąć wybory prezydenckie do czasu, gdy głosowanie korespondencyjne będzie odpowiednio przygotowane, to rządzący mogą wprowadzić stan wyjątkowy.

  • To jest plan „A”. Dlatego tak bardzo wyraźnie od pewnego czasu mówią o kryzysie konstytucyjnym. Żeby mieć przesłankę do wprowadzenia stanu wyjątkowego – ocenił Stępień. Porównał także obecną sytuację w Polsce do greckiej tragedii. – Uruchamiają się pewne siły i one potem niezależnie od tego, co ludzie robią, prowadzą do określonego punktu, konkluzji. I mamy tutaj właśnie z taką sytuacją do czynienia. Im bardziej opozycja będzie walczyła z ideą wyborów w maju, tym bardziej będzie uzasadniała stanowisko władzy, która mówi: no proszę bardzo, mamy kryzys konstytucyjny – przekonywał były prezes TK, zaznaczając jednak, że wcale nie namawia opozycji wycofania się ze swojego stanowiska. – Bo trzeba walczyć o demokrację do końca. Chociażby symbolicznie. Bo to ma bardzo istotne znaczenie na przyszłość – podkreślił rozmówca Karoliny Lewickiej.
    Więcej na Radio TOK FM

Sprawdź także

Nie tracę nadziei

Anna Błaszczak-Banasiak szefowa Amnesty International Polska: Jestem rozczarowana jak wy. Ale jeszcze się nie poddaję …