„Jak uniknąć konfliktów majątkowych w rodzinie. Porozmawiaj o tym z notariuszem” – tak brzmi temat 15. edycji Dnia Otwartego Notariatu, która odbędzie się w sobotę 23 listopada 2024 r. w godzinach 10-16. Notariusze w 34 miastach w Polsce będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych stacjonarnie (w wyznaczonych lokalizacjach), telefonicznie (pod wskazanymi numerami telefonów) oraz online (na czacie oraz w trakcie streamingu na żywo).
Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną, 11 rad izb notarialnych we współpracy z Fundacją na rzecz Bezpiecznego Obrotu Prawnego oraz spółką Rejestry Notarialne. Nadrzędnym celem DON-u jest edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy, jak również informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów.
„Jak uniknąć konfliktów majątkowych w rodzinie”
Tegoroczny temat Dnia Otwartego Notariatu został wybrany nieprzypadkowo – notariusze jako eksperci w sprawach związanych z przekazywaniem majątku wiedzą, jak uniknąć konfliktów majątkowych w rodzinie, i służą w tym zakresie konkretnymi radami. Szczególny nacisk zostanie położony w tym roku na przybliżenie i wyjaśnienie skutków prawnych następujących czynności notarialnych:
- zrzeczenia się zachowku
- pełnomocnictwa
- zrzeczenia się dziedziczenia
- sporządzenia testamentu
- dokonania darowizny
- ustanowienia fundacji rodzinnej
- zawarcia umowy o dożywocie
- sporządzenia umów majątkowych małżeńskich.
Notariusz jest najczęściej kojarzony ze spadkami i dziedziczeniem oraz nabywaniem nieruchomości, co potwierdza każda kolejna edycja Dnia Otwartego Notariatu. Tymczasem wachlarz czynności notarialnych, których można dokonać w kancelarii notarialnej, jest naprawdę szeroki, a temat przewodni nie ogranicza zakresu udzielanych informacji.
Porozmawiaj z notariuszem: stacjonarnie, telefonicznie, online
W czasie 15. edycji Dnia Otwartego Notariatu bezpłatną informację prawną u notariusza będzie można pozyskać na kilka sposobów:
- stacjonarnie: w wyznaczonych lokalizacjach w 36 miastach w całej Polsce (Białystok, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gorzów Wlkp., Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kluczbork, Konin, Koszalin, Kłodzko, Kraków, Legnica, Leszno, Lublin, Łódź, Olesno, Oleśnica, Olsztyn, Opole, Ostrów Wlkp., Piła, Poznań, Puck, Rzeszów, Słupsk, Szczecin, Świdnica, Tarnowskie Góry, Tczew, Wałbrzych, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Zgierz)
- telefonicznie: pod wskazanymi regionalnymi numerami telefonów
- online: na facebookowym profilu Porozmawiaj z Notariuszem w dniu wydarzenia będą transmitowane na żywo wywiady z notariuszami na tematy związane z bezpiecznym przekazywaniem majątku w rodzinie i firmie; odpowiedzi na pytania zadawane za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie www.porozmawiajznotariuszem.pl, jak również notariusze będą odpowiadali na pytania zadawane na Messengerze