Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Bezprawna farsa

Bezprawna farsa

Andrzej Duda dokonał w piątek zaskakującego zwrotu. Złożył do Sejmu swój projekt nowelizacji ustawy „lex Tusk”, którą kilka dni wcześniej sam podpisał. Zdaniem mec. Michała Wawrykiewicza z Inicjatywy Wolne Sądy prezydencka nowelizacja jest niekonstytucyjna. To całkowita kompromitacja głowy państwa. Cztery dni temu podpisał ustawę, teraz mówi, że będzie ją nowelizował – ocenił w „Wywiadzie politycznym” w TOK FM mec. Michał Wawrykiewicz, adwokat z Inicjatywy Wolne Sądy. 

Zdaniem prawnika prezydencka nowelizacja, nawet jeśli zostanie przyjęta, nie naprawi tej ustawy. Ekspert zwrócił uwagę na to, że komisja nie straci swojej funkcji represyjnej i będzie dalej piętnować osoby, które przed nią staną. – Bo jednak finalne decyzje tej komisji, które stwierdzają, że ktoś nie daje przesłanek do sprawowania funkcji publicznych, są także represją ze strony państwa. I to w mojej ocenie nie trzyma się systemu konstytucyjnego – wskazał w rozmowie z Karoliną Lewicką.

Eksperta bulwersuje też, że od decyzji komisji miałoby przysługiwać odwołanie do sądu apelacyjnego  karnego. – Wskazuje to, że jest to sankcja karna. Jeszcze nie widziałem takiej konstrukcji, żeby od decyzji organu o charakterze administracyjnym ktoś odwoływał się do sądu apelacyjnego karnego, w którym zresztą zasiada pan Schab, pan Radzik i cała ta ekipa powołana przez obecną władzę – powiedział Wawrykiewicz. I skwitował krótko: „Jest to farsa i nadal wysoce niekonstytucyjne rozwiązanie”. 

Źródło: TOK FM

Sprawdź także

Wiwisekcja neo-KRS

List otwarty sędziego Gąciarka do członków neoKRS – w sprawie uchwały „w sprawie standardów bezstronności …