Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Bezwzględne wykonywanie wyroków

Bezwzględne wykonywanie wyroków

Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Judgment Watch i Open Society Institute, razem z akademikami i działaczami na rzecz praw człowieka założyło Europejską sieć na rzecz wykonywania wyroków (European Implementation Network). Sieć została zarejestrowana w Strasburgu na początku 2017 r. i obecnie zrzesza 16 członków z całej Europy. Przedsięwzięcie jest odpowiedzią na rosnący problem niewykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przez kraje członkowskie lub ich niskiej skuteczności w tym zakresie. Pod koniec 2015 r. na wykonanie czekało 10650 wyroków, w tym 346 w sprawach z Polski.
Misją sieci jest zwiększenie roli organizacji pozarządowych oraz indywidualnych prawników w pracach Komitetu Ministrów nad sprawami indywidualnymi oraz w rozwiązywaniu problemów o charakterze systemowym. Jednym z zadań sieci ma być wspieranie komunikacji pomiędzy instytucjami Rady Europy a organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz praw człowieka w krajach członkowskich.
Działania sieci można śledzić w comiesięcznym newsletterze, prowadzonym przez sieć. W grudniu 2016 r. zgromadzenie ogólne organizacji założycielskich wybrało Prof. Basak Cali (Center for Global Public Law, Koç University, Istanbul) na prezes zarządu Europejskiej sieci na rzecz wykonywania wyroków, prof. Philipa Leacha (European Human Rights Advocacy Center) na wiceprezesa, a Dominikę Bychawską-Siniarską (członkinię zarządu HFPC) na sekretarza zarządu sieci.

Sprawdź także

Oświadczenie 13 sędziów IC SN

Oświadczenie 13 Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Nie można wybierać kandydatów na Prezesa Izby Cywilnej …