Najnowsze informacje

Blatter i Platini niewinni

Proces koncentrował się na płatności FIFA, organie zarządzającym światową piłką nożną, przekazaną Platini w 2011 roku. Platini był wówczas prezydentem UEFA, organu zarządzającego europejską piłką nożną.

Biuro Prokuratora Generalnego Szwajcarii (OAG) oskarżyło ich obu o nielegalne zorganizowanie spłaty 2 mln franków szwajcarskich (obecna wartość 2,05 mln USD).

„Chcę wyrazić moje szczęście dla wszystkich moich bliskich, że sprawiedliwość została wreszcie wymierzona po siedmiu latach kłamstw i manipulacji” – powiedział Platini w oświadczeniu, według Reutersa.

„Prawda wyszła na jaw podczas tego procesu” – dodał. „Wciąż powtarzałem: moja walka to walka z niesprawiedliwością. Wygrałem pierwszy mecz”.

Gdy Blatter wszedł na salę sądową, aby wysłuchać werdyktu, powiedział dziennikarzom: „Nie jestem niewinny w moim życiu, ale w tym przypadku jestem niewinny”.

Michel Platini reaguje, opuszczając szwajcarski Federalny Trybunał Karny 8 lipca 2022 r.

Podczas procesu w czerwcu Blatter twierdził, że wypłata dla Platini była wypłatą wynagrodzenia należnego Francuzowi za niektóre prace doradcze wykonane w FIFA w latach 1998-2002.

„To należna pensja. Nie wiem, dlaczego toczymy proces karny dotyczący postępowania administracyjnego” – powiedział Blatter.

„Platini powiedział mi, że jestem wart milion, a ja mu powiedziałem, że będziesz ze mną za milion – dżentelmeńska umowa” – kontynuował 86-latek.

Wyrok jest zwieńczeniem śledztwa, które rozpoczęło się w 2015 roku.

Po uniewinnieniu obu stron, rzecznik FIFA powiedział: „FIFA przyjmuje do wiadomości wyrok Trybunału w związku ze sprawą wniesioną przez OAG i będzie czekać na pełny uzasadniony wyrok przed dalszymi komentarzami”.

Sprawdź także

PiS gra w „trzy karty”

Co dalej z sędziami ze zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej? Mocne stanowisko prezesa Izby Karnej SN — …