Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Brawa dla lekarzy

Brawa dla lekarzy

Decyzja Okręgowego Sądu Lekarskiego w Poznaniu, który uniewinnił lekarza Jana Baranowskiego od zarzutu złamania Kodeksu Etyki Lekarskiej, poprzez stosowanie leków homeopatycznych w leczeniu pacjentów, spotkała się z powszechnym ( poza Naczelną Rada Lekarską) uznaniem. I słusznie, szkoda, że zasada lekarskich sędziów – iż nie można skazać, skoro nikt nie został skrzywdzony, często jest zapominana przez zawodowych sędziów.

Dziwić może trochę lekarska procedura. W 2006 roku Konstanty Radziwiłł, ówczesny prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w Warszawie zwrócił się do rzecznika odpowiedzialności zawodowej w Poznaniu, aby przyjrzał się działalności J. Barańskiego. Według NRL homeopatia nie jest uznaną nauką leczenia ludzi, i ten kto ją stosuje łamie zasady lekarzy. Rzecznik oskarżył a sąd uniewinnił. Trwało to ponad trzy lata. Wszystko w porządku?
Jan Barański jest prezesem Wielkopolskiego Stowarzyszenia Homeopatów, Lekarzy i Farmaceutów. Od lat zabiega on, aby homeopatię wpisać na listę dodatkowych umiejętności lekarskich. Homeopaci zapisują chorym leki dostępne w aptekach, komu więc mogą szkodzić? W czasie gdy lekarski sad obradował ( za zamkniętymi drzwiami, bo sprawę utajniono) w TVN 24 występował młody lekarz z Naczelnej Rady Lekarskiej, który homeopatów porównywał do znachorów. Setki tysięcy ludzi w Polsce, którzy wyleczyli się z różnych przypadłości, dzięki ziołom, lekarscy działacze po prostu nie dostrzegają. Młody lekarz mówił, że homeopaci zalecają lanie wina na rany, bo to odkaża. Jeżeli nawet, to wolałbym lanie wina na ranę ( alkohol rzeczywiście odkaża) niż smarować ją maścią zapisaną przez niedouczonego lekarza.
Uniewinniający wyrok powinien być początkiem dysputy, aby przywrócić homeopatii należne jej miejsce w medycynie. Zioła stosuje się od czasów kiedy człowiek zaczął obserwować przyrodę i myśleć. Zioła w dobrych rękach mogą pomóc; leki w ręku lekarza czasami zabijają. Nie chcę czynić żadnych porównań, ale warto pomyśleć, dlaczego oficjalna medycyna tak zdecydowanie odcina się od korzeni, z których wzięła swój początek.

Sprawdź także

Jaki egzamin notarialny

Gdzie powinno się zdawać egzamin notarialny. Resort sprawiedliwości zgadza się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Powinno …