Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Brzytwa Ockhama

Brzytwa Ockhama

Brzytwa Ockhama (nazywana także zasadą ekonomii lub zasadą ekonomii myślenia) ? to zasada, zgodnie z którą w wyjaśnianiu zjawisk należy dążyć do prostoty, wybierając takie wyjaśnienia, które opierają się na jak najmniejszej liczbie założeń i pojęć. Tradycyjnie wiązana jest z nazwiskiem Williama Ockhama. Gdyby policja założyła, że zabójstwa Marka Papały dokonali pospolici bandyci, nie trzeba by czkać 14 lat na wyjaśnienie kryminalnej zagadki. W motywach jego zabójstwa byłego szefa policji, dopatrywano się wątków związanych z międzynarodowym przemytem narkotyków, korupcją w policji, konfliktem rodzinnym, a nawet nielegalnym importem zboża.
W środę 25 kwietnia, niemal dokładnie po 14 latach od jego śmierci, prokuratura przyznała, że motyw mógł być najbardziej pospolity: gen. M. Papała został zastrzelony, bo nie chciał oddać złodziejom swojego samochodu. Strzelać miał Igor Ł., człowiek którego do niedawna prokuratorzy uważali za ważnego świadka w sprawie. 23 kwietnia o godzinie 6 rano policjanci z Biura Kryminalnego KGP zatrzymali cztery osoby, które według łódzkiej prokuratury mają bezpośredni związek ze śmiercią generała Papały. Zarzuty w tym nowym wątku usłyszała jeszcze jedna osoba.
– To przekleństwo spraw kryminalnych w Polsce, przyjmuje się jedną wersje wydarzeń i nie weryfikuje się już innych – uważa Marek Biernacki, były minister spraw wewnętrznych. – Wersja zabójstwa generała Papały, przedstawiona przez łódzką prokuraturę, pojawiła się już kilka lat temu, ale nie pasowała do układanki, w którą prokuratorzy chcieli wierzyć, więc została odrzucona. Pierwszy etap tego śledztwa był politycznie stymulowany. Policja mówiła to co chcieli usłyszeć decydenci. Wygląda na to, patrząc nawet z perspektywy, w oparciu o te informacje, jakie posiadamy, że pierwszy etap śledztwa był jednak stymulowany. Poszukiwano tego wątku bardzo silnego quasi-politycznego, quasi-sensacyjnego. Odrzucano ten wątek, który jest takim wątkiem bardzo trywialnym, prostym, smutnym, tylko proszę pamiętać, że to wtedy też były inne czasy. Złodziej samochodów zabija przypadkowo szefa policji – to nie pasowało- mówi M. Biernacki
Kiedy polityka wchodzi do Świątyni Temidy, wychodzi z niej Prawo. Ta sama zasada dotyczy pracy Policji i Prokuratury. Niestety, poza nadętymi frazesami, w tych instytucjach nic nie zmienia się od lat.

Sprawdź także

Sędzia pozywa System

Publicznych przeprosin i wysokiego zadośćuczynienia domaga się sędzia Igor Tuleya od 11 osób, w tym …