Strona główna / Temat Tygodnia / Cała Polska wrze

Cała Polska wrze

Od czwartku przez całą Polskę przelewa się fala protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Wedle orzeczenia TK aborcja w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu jest niezgodna z konstytucją
Mamy swój plan na ten tydzień, a rząd ma czas, żeby się zastanowić, jak odkręcić te wszystkie głupoty, które narobił. I nie będziemy im doradzać, jak mają to zrobić. Mają to sami wymyślić – mówi Marta Lempart
Jej zdaniem ostry język protestów najlepiej oddaje emocje, jakie są w społeczeństwie. – Zmiana języka, to jest efekt tego, co czują ludzie – ocenia.

Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet: Protesty zmierzają w tym kierunku, jaki jest wyrażony w postulatach przez ludzi na ulicy. Chcemy, żeby rząd wypie*** z zakazem aborcji i ze wszystkim innym, co już zdążył nabroić w ciągu ostatnich pięciu lat.

Ostry język, jakim się posługują protestujący, oddaje ich emocje i gniew?

Zdecydowanie tak. Gdyby było tak, że on nie oddaje emocji, jakie są w społeczeństwie, to ten nasz czwartkowy baner z tym napisem byłby źle przyjęty i ludzie nie chcieliby z nim iść. To nie jest tak, że my wymyśliłyśmy jakieś hasło i teraz ktoś jest zmuszony je powtarzać. To, co my robimy, ta zmiana języka, to jest efekt tego, co czują ludzie. Gdybyśmy tylko my były tymi osobami, które powtarzają te hasła, a ludzie by tak nie czuli, to by to nie chwyciło. To jest odzwierciedlenie tego, co się dzieje.

Jaki jest plan protestów na najbliższe dni?

Dzisiaj jest blokada ulic w miastach, w środę nie idziemy do pracy, a w piątek wszyscy na Warszawę. Odnośnie środy – przyłączają się do nas zarówno związkowcy, jak i przedsiębiorcy, którzy szczególnie dostali w kość ze względu na pandemię i którym z dnia na dzień zamyka się biznesy, mimo że nie ma stanu nadzwyczajnego, co jednocześnie zwalnia rząd z obowiązku wypłacenia odszkodowań. A ludzie tracą pracę z dnia na dzień.

Sprawdź także

Pamiętajmy o prawie UE

Komunikat Ministra Sprawiedliwości w sprawie standardów w zakresie prawa do rzetelnego procesu W związku z …