Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / CBA milczy w sprawie RCS

CBA milczy w sprawie RCS

CBA nie ujawniło, czy stosuje narzędzia do zdalnego kontrolowania komputerów Centralne Biuro Antykorupcyjne w odpowiedzi na wniosek HFPC, czy CBA posługuje się oprogramowaniem komputerowym o nazwie Remote Control System (RCS) poinformowało, że pytanie Fundacji należy uznać za żądanie informacji o obowiązującym prawie.Z tego względu ustawa o dostępie do informacji publicznej nie znajduje zastosowania. Z tym samym pytaniem Fundacja zwróciła się również do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W marcu ABW poinformowała, że nie posługuje się oprogramowaniem RCS. RCS umożliwia monitorowanie komputerów i telefonów, pozyskiwanie danych przechowywanych na tych urządzeniach, nawet w sytuacji gdy użytkownik nie jest podłączony do Internetu oraz śledzenie korespondencji w Internecie.
RCS pozwala także kopiować pliki z dysku twardego komputera, nagrywać rozmowy Skype, przechwytywać hasła wprowadzone do wyszukiwarki, włączyć kamerę internetową lub mikrofon komputera. Naukowcy skoncentrowani wokół The Citizen Lab ? interdyscyplinarnej grupy działającej przy Uniwersytecie w Toronto (Kanada) opublikowali 14 lutego 2014 r. raport ?Mapping Hacking Team?s “Untraceable? Spyware?, w którym badano wykorzystywanie RCS.
W raporcie wskazano, że system ten jest sprzedawany przez firmę Hacking Team z siedzibą w Mediolanie, rządom poszczególnych państw. Wśród nich wymieniono 21 krajów, takich jak Azerbejdżan, Kolumbię, Egipt, Etiopię, Węgry, Turcję, Maroko, a także Polskę.

Sprawdź także

Migranci pozwali rząd RP

Skarga migrantów zawróconych do linii granicy. Opinia Rzecznika dla ETPC. Sprawę zbada Wielka Izba Trybunału …