Najnowsze informacje

Cenzura w Kancelarii Dudy

Kanceliści prezydenta Andrzeja Dudy ocenzurowali prezydentową Marię Kaczyńską

Urzędnicy Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy – bo chyba nie sam Prezydent Rzeczpospolitej? – usunęli stronę internetową, na której widniał niegdyś komunikat Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, zamieszczony w Międzynarodowy Dzień Kobiet 8 marca 2007 roku, zatytułowany „Kobiety mediów o kobietach w życiu”.

Link informuje, że nie ma dostępu do strony:

Ale, proszę państwa, w przyrodzie – a więc i w Internecie – nic nie ginie, choć może przybierać inną formę. Tekst Komunikatu Monitor zacytował w całości w 2020 roku, komentując skandaliczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez kobietę (Piotr Rachtan: Po wyroku trybunału Julii Przyłębskiej – przepaść w roku pandemii i wzorzec z przeszłości)

Poniżej –  fragment tego komentarza wraz z całym komunikatem, usuniętym ze strony prezydent.pl, który powtórzony tu powinien uzmysłowić dobitnie, czemu ma służyć cenzorska manipulacja prezydenckiego urzędasa (kancelista to miano, na które nie zasługuje autor tej czytelnej operacji:

„Kobiety mediów o kobietach w życiu
8 marca 2007 r., w Dniu Kobiet, Małżonka Prezydenta RP Maria Kaczyńska spotkała się w Pałacu Prezydenckim z dziennikarkami. W spotkaniu wzięły udział również: ministrowie w Kancelarii Prezydenta Lena Dąbkowska-Cichocka i Ewa Junczyk-Ziomecka, Dyrektor Zespołu Protokolarnego KPRP Izabela Tomaszewska, Dyrektor Biura Prasowego KPRP Anna Kamińska i Dyrektor Biura Inicjatyw Społecznych KPRP Bożena Opioła.
Podczas spotkania Małgorzata Domagalik dokonała wprowadzenia do dyskusji na temat pozycji kobiet-dziennikarzy w polskich mediach. Szefowa producentów i reporterów TVN24 Małgorzata Łaszcz poruszyła kwestię wpływu dziennikarek na sprawy publiczne i na pozycję kobiet w Polsce. Uczestniczki dyskusji rozmawiały również o roli kobiet w kształtowaniu życia publicznego.
W loży komentatorek zasiadły: wiceminister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska, dziennikarka radiowa i autorka felietonów satyrycznych Maria Czubaszek, psycholog społeczny Katarzyna Korpolewska oraz etyk, filozof i publicystka Magdalena Środa. Komentatorki podkreślały potrzebę większej solidarności społecznej i działań gwarantujących przestrzeganie praw kobiet.

Na zakończenie spotkania jego uczestniczki podpisały apel do parlamentarzystów, zainicjowany przez Monikę Olejnik:

„Zwracamy się z apelem do posłanek i posłów, aby nie zmieniali Konstytucji w artykule 30, dotyczącym godności człowieka. Konstytucja naszym zdaniem dostatecznie chroni życie i godność człowieka”.

Barbara Bodalska, Maria Czubaszek, Lena Dąbkowska-Cichocka, Justyna Dobrosz, Danuta Dobrzyńska, Małgorzata Domagalik, Ewa Junczyk-Ziomecka, Maria Kaczyńska, Anna Kamińska, Dorota Kania, Krystyna Kofta, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Agata Konarska, Katarzyna Korpolewska, Ada Kostrz-Kostrzewska, Joanna Lichocka, Monika Luft, Małgorzata Łaszcz, Beata Michniewicz, Anna Moczulska, Małgorzata Moszczeńska, Agata Nowicka, Eliza Olczyk, Monika Olejnik, Bożena Opioła, Judyta Papp, Anna Popek, Małgorzata Raczyńska, Hanna Rydlewska, Iwona Schymalla, Hanna Smoktunowicz, Liliana Sonik, Liliana Śnieg-Czaplewska, Monika Ścisłowska, Magdalena Środa, Izabela Tomaszewska, Grażyna Torbicka, Dominika Wielowieyska, Kamila Wronowska, Dorota

Źródło: monitorkonstytucyjny.ue, autor Piotr Rachtan

***

Opisaliśmy w Monitorze zniknięcie z serwisu internetowego prezydent.pl strony z relacją ze spotkania Marii Kaczyńskiej z grupą dziennikarek i kobiet zaangażowanych w życie publiczne, które miało miejsce 8 marca 2007 roku. Tekstem – i zniknięciem – zainteresowała się red. Agnieszka Kublik z Gazety Wyborczej i przeprowadziła małe śledztwo w Kancelarii Prezydenta. We wtorek rano wysłała pytania do Kancelarii Prezydenta. Pisze dzisiaj:

„Pytałam, dlaczego na stronie Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy nie ma komunikatu z 8 marca 2007 r. „Kobiety mediów o kobietach w życiu”? Kiedy został usunięty? Dlaczego? Przez kogo? Czyja to była decyzja?
Odpowiedź nadeszła dopiero po publikacji tego tekstu. Kancelaria odnalazła ten komunikat, ale na innej stronie. Wcześniej był w zakładce archiwum-lech kaczyński-pierwsza dama. Teraz też w archiwum, ale nie tam, gdzie są informacje o Marii Kaczyńskiej, ale tam, gdzie są „aktualności” dotyczące Lecha Kaczyńskiego.
Zapytaliśmy Kancelarię o powody przeniesienia komunikatu dotyczącego Marii Kaczyński z zakładki Pierwsza dama (nadal istnieje) do zakładki Lech Kaczyński.”

Powodów nie podano. Natomiast przy tej okazji dziennikarka Wyborczej zwraca uwagę, że Jolanta Kwaśniewska w ogóle na stronie prezydent.pl – nie istnieje.

Czy to nie dziwne?

Piotr Rachtan

Sprawdź także

Darmowe porady rejentów

Notariusze w najbliższą sobotę będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych stacjonarnie, telefonicznie, na czacie oraz w …