Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Chcą obniżyć pensje prokuratorom

Chcą obniżyć pensje prokuratorom

Sędziom stałość i wysokość pensji ( i tak łamana w praktyce) gwarantuje konstytucja. Prokuratorów nic nie chroni dlatego ? jak informuje ?Rzeczpospolita? minister finansów Jacek Rostowski chce nowych zasad wynagradzania prokuratorów. Z wyliczeń samych prokuratorów wynika, że po zmianach zarabiać będą przynajmniej 10 procent mniej niż obecnie. J. Rostowski uważa, że nie ma żadnych powodów, by prokuratorzy mieli wyliczane zarobki tak samo jak sędziowie. Proponuje ustalanie ich pensji na podstawie kwoty bazowej albo w powiązaniu z wynagrodzeniem podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (tj. ok. 6 tys. zł). Takim zmianom jest przeciwny minister sprawiedliwości Marek Biernacki.
Jak wyliczyli prokuratorzy, oznacza to obniżkę pensji początkowo o blisko 10 proc., a z czasem nawet więcej. Kwota bazowa do obliczania wynagrodzeń prokuratorów byłaby ustalana przez rząd i zależałaby od dobrej woli polityków. Dziś ich pensje liczone są od średniej krajowej i zależą od kondycji gospodarki. Na początek kariery w prokuraturze rejonowej pensje wynoszą ok. 6,5 tys. zł; w okręgowej – 7,5 tys. zł, a 9,5 tys. zł po kilku latach pracy w prokuraturze apelacyjnej. Maksymalna stawka w prokuraturze generalnej to 16,6 tys. zł.
Pod względem zarobków polscy proikuratorzy zajmują 30. miejsce w Europie, za Albanią i Mołdawią.
Artykuł do przeczytania w „Rzeczpospolitej” z 23.08.2013 r..

Sprawdź także

Co się stało na granicy

Informacja o śledztwie w sprawie podejrzenia przekroczenia uprawnień przez żołnierzy pełniących służbę patrolową na granicy …