Najnowsze informacje
Strona główna / Temat Tygodnia / Cios UE w Węgry

Cios UE w Węgry

Bruksela: Komisja Europejska zdecydowała o zablokowaniu unijnych funduszy dla Węgier

Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu wniosku o zablokowanie 65 proc. środków z trzech programów polityki spójności dla Węgier (7,5 mld euro) w związku z korupcją. „Mechanizm warunkowości już działa!” – napisał unijny komisarz ds. budżetu i administracji Johannes Hahn. To pierwszy taki przypadek w historii UE, od kiedy ustanowiony został dwa lata temu mechanizm warunkowości, który ma chronić budżet wspólnoty przed korupcją.

W mediach społecznościowych komisarz Hahn poinformował, że Węgry zobowiązały się do wdrążenia 17 środków naprawczych. Komisja Europejska oceniła jednak, że nie zostały one wypełnione. Komisja proponuje zawieszenie 65 proc. zobowiązań na trzy programy operacyjne w ramach polityki spójności. Jak podaje Reuters, te 7,5 mld euro to ok. 5 proc. szacowanego PKB na 2022 rok.

– Dzisiejsza decyzja jest wyraźnym dowodem determinacji Komisji w zakresie ochrony budżetu UE i wykorzystania wszystkich dostępnych nam narzędzi, aby osiągnąć ten ważny cel. (…) Chodzi o naruszenia praworządności, która zagraża wykorzystaniu i zarządzaniu funduszami UE – powiedział Hahn.Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-bruksela-komisja-europejska-zdecydowala-o-zablokowaniu-unijn,nId,6293347#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Sprawdź także

Telewizja wyborcza

Tylko telewizja publiczna? HFCP pisze do Prezesa UKE HFPC skierowała do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej …