Strona główna / Aktualności / Co się dzieje w Strefie Gazy

Co się dzieje w Strefie Gazy

Amnesty International patronuje książce Louisy Waugh o codziennym życiu w Strefie Gazy. Autorka „Spotkajmy się w Strefie Gazy” spędziła 3 lata mieszkając w największym na świecie „więzieniu na wolnym powietrzu”. Nie jest to jednak reportaż o palestyńskiej enklawie, którą znamy z telewizyjnych migawek, czy zdjęć World Press Photo,które przedstawiają polityczny i zbrojny konflikt, bombardowania, śmierć i zniszczenie. Autorka postanowiła odpowiedzieć nam na prozaiczne pytania: Czy Gazańczycy się bawią? Czy Strefa Gazy jest piękna? – Louisa Waugh w pełni wykorzystała możliwości, jakie dała jej praca w organizacji pozarządowej w Gazie. Nie ograniczyła się do powierzchownej obserwacji panującej tam sytuacji, ale zajrzała w głąb toczącego się konfliktu, problemów mieszkańców, a także ich serc. Stopniowo stała się jedną z nich, dzieląc troski i radości Gazańczyków.
Jej książka dostarcza nie tylko emocji, ale stanowi także źródło informacji faktograficznych o regionie – mówi Aleksandra Zielińska, koordynatorka kampanii Amnesty International Polska. Louisa Waugh odmalowuje obraz barwny, intymny portret mieszkańców Gazy, ukazując ich radości, smutki, nadzieje i bolączki.
„To opowieść o miejscu, o którym wszyscy słyszeliśmy, ale którego większość nigdy nie zobaczy na własne oczy”, pisze Waugh. Mimo że mieszkańcy sami nazywają to miejsce więzieniem (sidżin), mimo że cierpią z powodu izraelskich bomb i rządów Hamasu są dumni ze swojej historii, odnajdują radość życia w swoich społecznościach i chętnie wypoczywają na plaży. Z tego powodu książka ta jest wyjątkowa. Pozwala nam spojrzeć na toczący się konflikt z perspektywy ludzi, którzy tak jak każdy z nas zasługują na szczęście, na to, by ich prawa były przestrzegane.
Źróło:Amnesty International

Sprawdź także

Świadkowie „Pegasusa”

Zespół został powołany w ramach Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji …