Strona główna / Temat Tygodnia / Co z wyrokiem TK

Co z wyrokiem TK

Według informacji Rządowego Centrum Legislacji, wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. zbadania zgodności z Konstytucją tzw. przesłanki eugenicznej w kwestii aborcji – który dotarł do niego 27 października – powinien zostać ogłoszony w Dzienniku Ustaw do 2 listopada. Nie został. Tymczasem formalne ogłoszenie orzeczenia jest warunkiem jego wejścia w życie, a poza tym zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji RP wyroki TK podlegają „niezwłocznemu ogłoszeniu”. Jak przypomina portal Onet, w ostatnich miesiącach orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego czekały na publikację od pięciu do dwunastu dni.
Na ulicach polskich miast wciąż trwają masowe protesty przeciwko wyrokowi TK, zainicjowane w dniu wydania wyroku przez TK (22 października) przez Ogólnopolski Strajk Kobiet i jego liderki: Martę Lempart, Klementynę Suchanow i Agnieszkę Czerederecką; ich aktywność wspiera m.in. popularny internetowy Ruch Ośmiu Gwiazd, a także wiele obywatelskich organizacji prodemokratycznych. O zaniechanie publikacji wyroku zaapelowali czołowi politycy opozycji. Powoływali się m.in. na „stan wyższej konieczności” (prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz), „polską rację stanu” (Grzegorz Schetyna).
Jednak apele polityków o niepublikowanie wyroku niepokoją prawników. – Uważam, że to jest zły kierunek. Oczywiście rozumiem tych, którzy wyrażają takie opinie. Chcą cokolwiek zrobić, aby wyjść z tej chorej sytuacji. Jednak to jest absolutnie najgorsze rozwiązanie. Ono się sprowadza do tego, że jak komuś się nie podoba wyrok Trybunału Konstytucyjnego, to może go nie opublikować – powiedział prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego. Byłby to niebezpieczny precedens, podkreśla ów teoretyk prawa.

Sprawdź także

Pamiętajmy o prawie UE

Komunikat Ministra Sprawiedliwości w sprawie standardów w zakresie prawa do rzetelnego procesu W związku z …