Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Cofnięty wniosek o ubezwłasnowolnienie

Cofnięty wniosek o ubezwłasnowolnienie

Prokurator cofnął wniosek o ubezwłasnowolnienie całkowite pana M., mężczyzny z zespołem Downa. HFPC wstąpiła do postępowania i przedstawiła opinię prawną, w której wskazała wady stosowania ubezwłasnowolnienia. W sprawie uczestniczyła również Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Arkadia z Torunia, która wspiera pana M.
w życiu codziennym.
OTRZYMANIE SPADKU PRZYCZYNĄ UBEZWŁASNOWOLNIENIA?
Prokurator Okręgowy w Toruniu skierował wniosek o ubezwłasnowolnienie całkowite M. po tym, jak zwrócił się w tej sprawie sąd zajmujący się sprawą spadku po ojcu M. Sąd nabrał wątpliwości, czy M. może samodzielnie uczestniczyć w postępowaniu spadkowym i czy rozumie znaczenie tego postępowania. ?Podczas rozprawy przed Sądem Okręgowym w Toruniu świadkowie wskazywali, że pan M. w wielu czynnościach życia codziennego jest samodzielny. Pracuje, samodzielnie dojeżdża do pracy. Wsparcia w funkcjonowaniu udziela panu M. rodzina oraz pracownicy i trenerzy Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Arkadia z Torunia. Świadkowie podkreślali, że choć pan M. nie umie czytać i pisać, to dzięki odpowiedniemu wsparciu podczas komunikacji jest on w stanie zrozumieć znaczenie podejmowanych decyzji i wyrazić swoją wolę? ? mówi apl. adw. Jarosław Jagura, prawnik HFPC.
PRAWO DO GODNOŚCI, AUTONOMII I SAMODZIELNOŚCI
?W swoim stanowisku wskazaliśmy na konieczność stosowania w sprawach o ubezwłasnowolnienie norm wynikających z Konstytucji RP, Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka? ? wyjaśnia dr Dorota Pudzianowska, prawniczka HFPC. ?To nie pierwsza sprawa, w której spotykamy się z sytuacją, gdy to prokurator inicjuje postępowanie o ubezwłasnowolnienie. W każdej takiej sprawie działanie powinno być przez prokuratorów bardzo ostrożne i przemyślane. Cieszę się, że w przypadku pana M. prokuratora najwyraźniej przekonały przedstawione przez nas argumenty dotyczące ochrony godności i autonomii osób z niepełnosprawnościami? ? dodaje dr Dorota Pudzianowska. Sąd Okręgowy w Toruniu umorzył postępowanie o ubezwłasnowolnienie ze względu na cofnięcie wniosku przez prokuratora. HFPC reprezentował przed sądem apl. adw. Jarosław Jagura. Sprawa jest objęta Programem Antydyskryminacyjnym Artykuł 32 HFPC.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …