Cywilna e-rewolucja

Tematem przewodnim najnowszego numeru ?Na wokandzie? jest nowelizacja kodeksów cywilnych umożliwiająca dalsze dostosowywanie sądownictwa do wymogów społeczeństwa informacyjnego. Rozwiązania przygotowywane w Ministerstwie Sprawiedliwości koncentrują się wokół nowego ujęcia dokumentu i dokumentu elektronicznego,wprowadzenia do sądów elektronicznego biura podawczego oraz informatyzacji postępowania egzekucyjnego. Do 2018 r. w polskim sądzie mają funkcjonować zdigitalizowane akta spraw, elektroniczna płatność za wniosek czy możliwość odtworzenia przez strony, z dowolnego miejsca, nagrań z e-protokołu. Nie są to, jak przewrotnie sugeruje okładka ?Wokandy?, rozwiązania na miarę wizji twórców filmowego Matrixu. Mają one jednak szansę przenieść procedury sądowe na nowy szczebel rozwoju technologicznego, który jest już udziałem innych krajów Unii Europejskiej.
W bieżącym wydaniu szczególnej uwadze polecamy materiały użyteczne w praktyce prawniczej, w tym te, które pozwalają spojrzeć na codzienne obowiązki z szerszej, nieprawniczej perspektywy. O tym, jak współpracować z dziennikarzami, by odnieść z tej współpracy zawodowe korzyści oraz nie zaszkodzić własnemu wizerunkowi, zobaczycie na praktycznych przykładach z zakresu media relations, public relations czy oddziaływania psychologicznego.
Jak szczytną ideę zwiększenia świadomości prawnej obywateli przekuć w konkretne działania, opowiadają sędziowie, którzy w poznańskich szkołach realizują znakomity program edukacji prawnej młodzieży, natomiast wywiad z redaktor Heleną Kowalik, ?profesorem? reportażu sądowego, przybliża obraz Temidy widziany z perspektywy ław dla publiczności.
Resort zaprasza na stronę www.nawokandzie.ms.gov.pl gdzie znajdują się wszystkie numery kwartalnika w wersji elektronicznej.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

Co nam zrobili Czeczeni

Polska odsyłała uchodźców do Białorusi już w 2016 roku. Choć Trybunał w Strasburgu uznał to …