Strona główna / Moja kancelaria / Czas na uczciwych ekspertów

Czas na uczciwych ekspertów

Jestem przekonany, że TSUE oceni, że zmiany wprowadzane przez PiS w systemie sprawiedliwości nie mieszczą się w standardzie konstytucyjnym i europejskim. W efekcie domek z kart, misternie budowany przez ekipę rządzącą, zawali się z hukiem” – mówi w rozmowie z OKO.press adwokat Michał Wawrykiewicz

„Bezstronna, merytoryczna weryfikacja najwyższego sądu UE, którym jest Trybunał Sprawiedliwości, pokaże, czy to my prawnicy i strona obywatelska mamy rację, czy też rację ma strona rządowa, która uważa, że zmiany wprowadzane przez nią w systemie sprawiedliwości mieszczą się w standardzie konstytucyjnym i europejskim.

Jestem przekonany, że TSUE oceni, że się nie mieszczą – i podzieli argumenty wysuwane przez nas, prawników i stronę obywatelską. W efekcie domek z kart, misternie budowany przez ekipę rządzącą, zawali się z hukiem” – mówi Michał Wawrykiewicz.

Dodaje też, że „wraz z przywracaniem praworządności niezbędne jest przeprowadzenie prawdziwej, realnej reformy wymiaru sprawiedliwości, ażeby spełnić oczekiwania społeczeństwa”. Przeświadczenie o konieczności realnej reformy jest powszechne we wszystkich środowiskach prawniczych – wśród sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych. Prawdziwa reforma sądownictwa jest konieczna, żeby przywrócić mu niezależny szacunek i społeczną akceptację”.
27 czerwca rzecznik generalny TSUE wyda opinię dotyczącą sprawy, którą mam przyjemność współprowadzić jako pełnomocnik sędziów SN i NSA. Rzecznik wypowie się czy KRS i Izba Dyscyplinarna SN mieszczą się w europejskim porządku prawnym.

Trybunał wyda wyrok w tej sprawie zapewne późnym latem lub wczesną jesienią. To będzie przełomowy, precedensowy wyrok nie tylko dla Polski, ale dla całego europejskiego porządku prawnego.

W TSUE rozpatrywane są także pytania prejudycjalne, które dotyczą m.in. statusu nowej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych utworzonej w Sądzie Najwyższym. TSUE oceni, czy ta Izba SN, która w szczególności zatwierdza wyniki wyborów i rozdział funduszy dla partii politycznych, jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego.

Cały wywiad na OKO.press

Michał Wawrykiewicz jest adwokatem, współtwórcą inicjatywy #WolneSądy i jednym z inicjatorów Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS, aktywistą obywatelskim działającym na rzecz praworządności. W 2018 roku został wraz z inicjatywą #WolneSądy uhonorowany nagrodą „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej za działalność publiczną. Startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z Poznania jako bezpartyjny kandydat obywatelski na liście Koalicji Europejskiej. Zdobył 35 750 głosów. Nie dostał mandatu.

Sprawdź także

Sposób na TK

Były prezes TK: wszyscy członkowie trybunału powinni zakończyć kadencję. Pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy padły …