Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Odbudować praworządność

Odbudować praworządność

Stanowisko Zarządu SSP IUSTITIA z dnia 17.03.2020 r. w sprawie nadal aktualnego problemu funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej

W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa w Polsce, Pierwsza Prezes SN prof. Małgorzta Gersdorf odwołała posiedzenia w Sądzie Najwyższym, czego skutkiem jest odwołanie sprawy przed Izbą Dyscyplinarną o uchylenie immunitetu sędziemu Igorowi Tuleyi. Nie mamy jednak wątpliwości, że system represyjnego i politycznego postępowania dyscyplinarnego uległ spowolnieniu jedynie na chwilę wskutek siły wyższej. 
Izba Dyscyplinarna wznowi swoją dzialalność, gdy tylko ustanie stan epidemii. Oczekujemy, że solidarna postawa prawników i instytucji europejskich przyczyni się do odbudowy państwa prawa. Wspieraliśmy i będziemy wspierać represjonowanych sędziów. Jedną z kluczowych decyzji dla odbudowy państwa prawa, będzie orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie z wniosku Komisji Europejskiej (Sprawa C-791/19), którego wydanie uważamy za sprawę pilną i niecierpiącą zwłoki.

Sprawdź także

Adwokaci o wyborze KRS

Prezes NRA do Premiera i Ministra Sprawiedliwości: przyznanie wyłącznie sędziom prawa do zgłaszania kandydatów do …