Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Czy USA potrzebują RP

Czy USA potrzebują RP

Kryzys praworządności w Polsce zagraża stabilności sojuszu USA z Unią Europejską

Zjednoczona Unia Europejska, w której nie ma państw wyłamujących się z przestrzegania wartości transatlantyckich, jest dla Stanów Zjednoczonych lepszym, silniejszym, pewniejszym sojusznikiem, niż Europa zdekomponowana i podzielona, do czego dąży Putin. „STANOM Zjednoczonym zależy na zakończeniu kryzysu praworządności w Polsce, w tym realnego rozwiązania konfliktu polskiego rządu z Unią Europejską, bo potrzebują […]Zjednoczona Unia Europejska, w której nie ma państw wyłamujących się z przestrzegania wartości transatlantyckich, jest dla Stanów Zjednoczonych lepszym, silniejszym, pewniejszym sojusznikiem, niż Europa zdekomponowana i podzielona, do czego dąży Putin.

„STANOM Zjednoczonym zależy na zakończeniu kryzysu praworządności w Polsce, w tym realnego rozwiązania konfliktu polskiego rządu z Unią Europejską, bo potrzebują stabilnego sojusznika w Europie, a nie osłabiającego Unię procesu wewnętrznej dekompozycji” – mówi Michał Wawrykiewicz, adwokat, współzałożyciel inicjatywy Wolne Sądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS.

Jako stypendysta amerykańskiej organizacji National Endowment for DemocracyWawrykiewicz wyjaśniał amerykańskiej administracji, kongresmenom, sędziom, dziennikarzom, przedstawicielom organizacji międzynarodowych i studentom wydziałów prawa zawiłości kryzysu praworządności w Polsce. OKO.press zapytało go o ich reakcje i analizę, jak w Stanach Zjednoczonych odbierany jest atak na sądownictwo i powiązany z nim konflikt rządu PiS z Unią Europejską. Jego zdaniem:

  • Stany Zjednoczone patrzą na Unię Europejską jak na spójny organizm, na całość, mocnego sojusznika militarnego i gospodarczego partnera. Mają nas łączyć transatlantyckie demokratyczne wartości.
  • Amerykanie wiedzą, że procesy dekompozycji praworządności są ważne, że to problem Węgier, Polski i szerzej – Unii Europejskiej, a w konsekwencji problem transatlantycki, relacji Stanów Zjednoczonych z Europą.
  • Amerykańscy sędziowie byli przerażeni tym, jak władza polityczna traktuje władzę sądowniczą w kraju członkowskim NATO i Unii Europejskiej.
  • Stany Zjednoczone mają solidny mandat i wiele powodów, żeby upominać się o przestrzeganie praworządności w Polsce. Obecny polski rząd, wobec otwartego konfliktu z Europą Zachodnią, nie ma w zasadzie innego silnego sojusznika niż USA. Dlatego Stany Zjednoczone mają wyjątkowo mocną pozycję, aby jednoznacznie domagać się od rządu w Warszawie przestrzegania praworządności.

Esej Anny Wójcik o tezach adw. Michała Wawrykiewicza w ArchiwumOsiatyńskiego.pl

Sprawdź także

Proces za pomoc

Zatrzymanie aktywistki udzielającej pomocy humanitarnej – oświadczenie zarządu HFPC  W mediach pojawiły się informacje o postawieniu …