ETPC: polski TK jest atrapą

Europejski Trybunał Praw Człowieka: Polska naruszyła prawo do sądu i rzetelnego procesu

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że Polska naruszyła prawo do rzetelnego procesu. Chodzi o wybór sędziego do Trybunału Konstytucyjnego.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał decyzję w sprawie przedsiębiorcy, którego pole zostało dziewięć lat temu zniszczone przez dziki. Mężczyzna domagał się odszkodowania przed wszystkimi instancjami sądów w Polsce. Wyroki były dla niego niekorzystne.

Jednym z wątków sprawy zajął się Trybunał Konstytucyjny w którego składzie zasiadał Mariusz Muszyński, który został mianowany do TK na miejsce jednego z sędziów uprzednio mianowanego przez Sejm. Trybunał również nie przyznał racji przedsiębiorcy i sprawa został skierowana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Strasburski sąd uznał, że obecność Muszyńskiego w składzie orzekającym TK naruszyła prawo przedsiębiorcy do rzetelnego procesu.

W myśl piątkowego orzeczenia, Polska musi wypłacić firmie mężczyzny odszkodowanie w wysokości 3418 euro.

Źródło: WP

***

Europejski Trybunał Praw Człowieka może w piątek orzec, czy skład obecnego Trybunału Konstytucyjnego z tak zwanymi sędziami dublerami może być uznany za prawidłowy. Proces w europejskim trybunale związany jest ze sprawą jednej z polskich firm, sądzącej się z państwem. Prawnicy przedsiębiorstwa podali w wątpliwość prawidłowość składu Trybunału, który orzekał w jednym z wątków sprawy. 

Przed dziewięcioma laty lokalny producent trawników z Leszna Dolnego (województwo lubuskie) wystąpił o odszkodowanie od państwa, po tym jak dziki zniszczyły część jego pola. Sądy wszystkich instancji wydały wyroki niekorzystne dla przedsiębiorcy, ale jeden z wątków sprawy trafił do Trybunału Konstytucyjnego. Tam sprawę rozpatrywał skład z Mariuszem Muszyńskim, tzw. sędzią dublerem, który został wybrany do Trybunału na jedno ze stanowisk obsadzonych już wcześniej przez Sejm.

Trybunał z Muszyńskim w składzie nie uwzględnił skargi firmy, dlatego prawnicy przedsiębiorstwa skierowali sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, skarżąc się na nieodpowiednią obsadę polskiego TK.

Europejski Trybunał ma wydać orzeczenie w tej sprawie w piątek po godzinie 10.

Sprawdź także

A.Nawalny zamordowany

Ciało Aleksieja Nawalnego znajduje się jednak w kostnicy szpitala klinicznego w mieście Salechard. Są na …