Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Czyli jednak polexit

Czyli jednak polexit

Rzecznik prasowy SSP Iustitia, poznański sędzia Barłomiej Przymusiński o słowach prezydenta: to zupełne niezrozumienie fundamentalnych wartości, które leżą u podstaw Unii Europejskiej – powiedział Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Komentował wypowiedź Andrzeja Dudy, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydając postanowienie w sprawie polskiego Sądu Najwyższego, „posunął się za daleko
Słowa głowy państwa komentował w rozmowie z TVN24 Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. – Nasza suwerenność nie polega na tym, że możemy niszczyć niezależność sądownictwa. Suwerenność Polski nie polega na tym, że może mieć sądownictwo politycznie podporządkowane – podkreślał sędzia. Ocenił, że wypowiedź Andrzeja Dudy to „zupełne niezrozumienie fundamentalnych wartości, które leżą u podstaw Unii Europejskiej i kolejny krok, który powoduje, że sami chcemy się wykluczyć ze wspólnoty europejskiej”.
Odniósł się do przywracania sędziów SN na stanowiska po postanowieniu TSUE. – To wygląda tak, jakby politycy czuli się do tego zmuszeni. Można powiedzieć, że nie zrobiliby tego, gdyby nie było postanowienia trybunału sprawiedliwości w Luksemburgu – wskazywał Przymusiński. Zaznaczył, że „to przecież nie rozwiązuje wszystkich problemów”. – Mamy cały czas politycznie wybraną Krajową Radę Sądownictwa, mamy postępowania dyscyplinarne ukształtowane w taki sposób, że minister (sprawiedliwości Zbigniew Ziobro) może nimi kierować – wyliczał. – Ten pierwszy krok, który politycy musieli zrobić, to na pewno nie jest ostatni, po którym moglibyśmy powiedzieć, że skończyły się w Polsce problemy z praworządnością – podkreślił sędzia Przymusiński.
Źródło: tvn24 (http://www.tvn24.pl)

Sprawdź także

Pacyfikacja Kolegium SN

Do podjęcia uchwał Kolegium Sądu Najwyższego wymagana jest rzeczywista obecność co najmniej 2/3 liczby jego …