Prof. Mirosław Wyrzykowski tłumaczył w Poranku Radia TOK FM czym jest konstytucja dla obywateli.
14 grudnia rozpocznie się w Warszawie drugi Kongres Praw Obywatelskich, organizowany m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich. – Ważna jest rozmowa o kontekście praw człowieka, czyli o tym, co wynika z konstytucji i co wynika z sytuacji konstytucyjnej w Polsce – mówił w Poranku Radia TOK FM prof. Mirosław Wyrzykowski, członek Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. – Bo Konstytucja RP od pierwszego słowa preambuły do ostatniego artykułu jest konstytucją praw człowieka – dodał.
Nowa Krajowa Rada Sądownictwa, wybrana przez PiS i Kukiz’15, przyjęła uchwałę, zgodnie z którą sędzia noszący koszulkę z napisem „Konstytucja” łamie zasady etyki zawodowej. Ma chodzić o apolityczność sędziów.
Gość Jacka Żakowskiego mówił, że Konstytucja RP ma również znaczenie symboliczne. – Od ponad roku konstytucja jets punktem odniesienia dla obywateli, dla sędziów, dla prokuratorów, dla organizacji pozarządowych – wymieniał prof. Wyrzykowski.Tłumaczył, że jest również znakiem. – Ta koszulka, ten plakat, ma to znaczenie, że uświadomił nam wszystkim, że ja i ty=konstytucja. Ja i ty to my. A jeżeli my, to trzeba zapytać, co dla nas znaczy konstytucja. Odpowiadam: To jest miecz i tarcza – stwierdził stanowczo profesor.
Dlaczego nowa KRS zakazuje eksponowania napisu „Konstytucja” przez sędziów?
– Konstytucja stała się podejrzana jako pojęcie, dlatego, że jest największą wartością dla ludzi i największym zobowiązaniem dla państwa. Jeśli państwo nie wykonuje swoich obowiązków, które są na nie nałożone przez konstytucję, to ludzie mówią: hola, przecież my tę konstytucję sobie nadaliśmy – wyjaśniał prof. Wyrzykowski.Tłumaczył, że w takiej sytuacji „powstaje napięcie, co do tego, co jest źródłem naszych wolności i praw i postrzeganiem tego przez władze”.