Finansowanie pomostowe

Tusk demaskuje Targowicę

„Konstytucja nie jest świętością, ale świętym obowiązkiem jest jej przestrzeganie przez obywateli, a zwłaszcza przez władzę. Nie może być tak, że władza raz do roku obchodzi Święto Konstytucji, a na co dzień tę Konstytucję obchodzi” – powiedział Donald Tusk.

Przewodniczący Rady Europejskiej wygłosił na Uniwersytecie Warszawskim wykład „Nadzieja i odpowiedzialność. O konstytucji, Europie i wolnych wyborach”. – „Gwałt na Konstytucji podważa najbardziej podstawowy fundament wspólnoty. Polska niezależnie od tego, kto będzie rządził, jest jedna. Każdy musi mieć w sercu i w głowie myśl o tym, jak z ojczyzny zrobić dom dla wszystkich, a nie dla wybranej grupy” – podkreślił.
Skomentował też słowa Andrzeja Dudy, który wcześniej mówił o wpisaniu do Konstytucji członkostwa Polski w NATO i UE. – „Usłyszałem dzisiaj podczas uroczystości słowa – do niedawna eurosceptyka, dzisiaj euroentuzjasty, z którym nie mogę nawet, powiem szczerze, konkurować w swoim euroentuzjazmie – o potrzebie wpisania naszej obecności w UE do polskiej Konstytucji. Chcę i powinienem przyjąć tę deklarację z jak najlepszą wiarą. Tyle warta będzie ta deklaracja, na tyle wzmocniłaby rzeczywiście nasza obecność w UE, na ile będzie równa determinacji w przestrzeganiu Konstytucji. Po co zmieniać Konstytucję, po co poprawiać Konstytucję, jeżeli nie jest się w stanie przestrzegać jej fundamentalnych zapisów. Musimy odzyskać wzajemne zaufanie, kiedy rozmawiamy o najważniejszych aktach, przepisach, faktach ustrojowych, musimy na nowo uwierzyć, że słowa wypowiadane przez przedstawicieli władzy znaczącą coś dłużej niż 1 czy 3 tygodnie przed wyborami” – stwierdził Donald Tusk.

Odniósł się też do sloganu wyborczego PiS. – „Dzisiaj jest takie modne hasło, że „Polska jest sercem Europy”. Ja bym bardzo przestrzegał przed takimi pozornie atrakcyjnymi często anatomicznymi porównaniami. OK, Szwecja jeszcze może się ucieszyć, bo jak patrzę na mapę to będzie głową, ale sojusznik autorów tego hasła Viktor Orban może się poczuć lekko skonfundowany” – zauważył przewodniczący RE. Nawiązał też do słów prezesa PiS, który do niepełnosprawnej kobiety rzucił, że ma nie przeszkadzać i popierać. – „Mamy przeszkadzać i nie popierać, mamy szukać, mamy wątpić. Bo to jest istota wolności. Wątpimy, więc jesteśmy” – podkreślił Tusk.
Były premier na wykładzie pojawił się – jak to określił – „z bohaterką dzisiejszego dnia – Konstytucją RP”. – „Jest moim prawem i obowiązkiem jako przewodniczącego Rady Europejskiej wspierać Europejczyków w każdym kraju UE. Wszystkich tych, którzy uparli się, czasami wbrew trudnym okolicznościom, aby ludzi łączyć, a nie dzielić, żeby łączyć dla swojej ojczyzny i dla Europy” – stwierdził. – „W polityce nie chodzi o to, żeby kogoś pokonać i unicestwić. To nie puchar, o którym można powiedzieć „jest nasz”. Polska jest nas wszystkich. Jeśli nie zatrzymamy spirali nienawiści, to przegramy, jak przegraliśmy po Konstytucji 3 Maja
Źródło: TVN24

Sprawdź także

Europa to Wartości i Prawo

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji Heiko Maas i Jean-Yves Le Drian zareagowali na czwartkowy …