Strona główna / Listy / Dla kogo honory Iustitii

Dla kogo honory Iustitii


Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” po raz kolejny organizuje konkurs, którego celem jest upowszechnianie dokonań członków „Iustitii” w zakresie realizowania celów statutowych Stowarzyszenia, w szczególności takich jak umacnianie niezależności sądów i niezawisłości sędziów, rozwój demokracji, ochrona wolności, praw i swobód obywatelskich, rozwój świadomości prawnej i obywatelskiej społeczeństwa.

Kandydatami do Nagrody mogą być członkowie „Iustitii” wyróżniający się dokonaniami z zakresu realizowania celów statutowych stowarzyszenia, w szczególności takich jak umacnianie niezależności sądów i niezawisłości sędziów, rozwój demokracji, ochrona wolności, praw i swobód obywatelskich, rozwój świadomości prawnej i obywatelskiej społeczeństwa, budowanie pozytywnego wizerunku sędziów a także wyróżniający się postawą etyczną.

Zgłaszającymi kandydatów do Nagrody mogą być członkowie „Iustitii”. Zgłoszenia kandydatów do Nagrody – z uzasadnieniem – można dokonywać: e-mailem na adres: nagroda@iustitia.pl w terminie do 7 marca 2021 roku.

W 2019 roku Honorową Odznakę Iustitii otrzymali sędziowie Monika Ciemięga, Monika Frąckowiak, Piotr Gąciarek, Marta Kożuchowska – Warywoda, Bartłomiej Starosta, Marta Szczocarz – Krysiak, Igor Tuleya i Dorota Zabłudowska.

W 2020 roku laureatami Nagrody zostało sześcioro członków stowarzyszenia: Olimpia Barańska-Małuszek, Bogdan Jędrys, Katarzyna Kałwak, Jakub Kościerzyński, Dariusz Mazur oraz Paweł Juszczyszyn.

Z grona laureatów Honorowej Odznaki Iustitii w internetowym głosowaniu obywatele wybierają kandydata, który ich zdaniem najbardziej zasłużył na otrzymanie wyróżnienia w postaci Obywatelskiej Honorowej Odznaki. W 2019 roku był to sędzia Igor Tuleya, zaś w 2020 – sędzia Paweł Juszczyszyn.

O odznaczeniu sędziego Juszczyszyna pisano tak:
„Sędzia Paweł Juszczyszyn pokazał nam, czym jest niezależność i niezawisłość w praktyce. Wykazał się odwagą i siłą charakteru. Postąpił zgodnie z własnym sumieniem i swoim najlepszym rozeznaniem, wiedzą prawniczą, nie bacząc na ewentualne konsekwencje. Swoją postawą i wyrażanymi poglądami daje świadectwo stania na straży porządku i wartości konstytucyjnych, zasad demokratycznego państwa prawa.”

Honorową Odznaką Iustitii chcemy wyrazić szacunek tym spośród nas, którzy co dzień dają nam siłę, byśmy nie zapominali o tym, co najistotniejsze w służbie prawu i w trosce o dobro obywateli.
Regulamin konkursu już wkrótce na stronie iustitia.pl

Sprawdź także

Konkurs na szefa KSSiP

Kandydaci na stanowisko dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Dziś (26 lutego 2024 br.) poznaliśmy …