Pobity dziennikarz ?Gazety Wyborczej? który ujawnił treść piosenki zespołu Figo Fago nawołującej do dyskryminacji Romów, to nieoczekiwany finał poznańskich juwenaliów. Romowie to obecnie najbardziej prześladowany naród w Europie. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce aktów dyskryminacji, nietolerancji tych, którzy mają inne korzenie cywilizacyjne. Co roku tysiące Romów są ofiarami przymusowych wysiedleń we Włoszech, Rumunii czy Francji, a segregacja dzieci romskich w czeskich czy słowackich szkołach pozbawia ich szans na godne życie w przyszłości. Powstrzymajmy dyskryminację Romów w Europie – apeluje Amnesty International. Mimo że w Unii Europejskie obowiązują wysokie standardy w zakresie praw człowieka, wciąż są kraje, które swoimi działaniami łamią prawo zakazujące dyskryminacji ze względu na rasę. Ludność romska w Rumunii, Czechach, Francji, we Włoszech, na Węgrzech czy na Słowacji jest narażona na przymusowe wysiedlenia, przesiedlenia do odseparowanych osiedli na obrzeżach miast oraz segregację dzieci romskich w szkołach.
Romowie są największą mniejszością etniczną w Europie – to około 10 milionów osób, 60 procent z nich to obywatele Unii Europejskiej. Statystyki pokazują, że Romowie żyją w gorszych warunkach niż większość mieszkańców kontynentu, mają niższy poziom edukacji, niższe dochody, gorszy stan zdrowia, a w konsekwencji krótszą średnią długość życia. Jest to skutek wielowiekowej dyskryminacji. Romowie przybyli do Europy najprawdopodobniej z Indii w XIV wieku i osiedlili się w różnych krajach Europy. Początkowo traktowani byli jako wędrowni pokutnicy, a tym samym cieszyli się wielkim poważaniem w średniowiecznym społeczeństwie. Wraz ze zmianami społecznymi i światopoglądowymi czasów Odrodzenia zostali uznani za włóczęgów i innowierców. Od tego momentu datuje się próby przymusowej asymilacji Romów, ale także takie praktyki jak branie ich w niewolę i sprzedawanie. W czasie II wojny światowej zostało zamordowanych od 300 do 500 tys. Romów, czyli połowa populacji.
Dyskryminacja Romów wciąż utrzymuje się w wielu sferach życia: dostępie do odpowiednich warunków mieszkania, edukacji, rynku pracy czy służby zdrowia. Władze lokalne przeprowadzają przymusowe wysiedlenia rodzin romskich lub całych społeczności, co prowadzi do dalszego pogorszenia ich sytuacji i nie pozwala im wyrwać się z kręgu ubóstwa. To pogwałcenie międzynarodowych standardów praw człowieka, które ma miejsce na terytorium Unii Europejskiej. Amnesty International domaga się od Komisji Europejskiej, by podjęła zdecydowanie kroki prawne wobec państw członkowskich, w których dochodzi do: przymusowych wysiedleń i dyskryminacji w dostępie do mieszkań socjalnych; segregacji dzieci w szkołach; bezkarności dla sprawców ataków na tle rasowym. To dzieje się także w Polsce: społeczności Romów rumuńskich z Wrocławia grozi przymusowe wysiedlenie informują media, aby temu zapobiec można przyłączyć się do – Pilnej Akcji Amnesty International. Źródłó: Amnesty International
Sprawdź także
Nareszcie Rzecznik dzieci
Monika Horna-Cieślak została powołana przez Sejm na stanowisko Rzeczniczki Praw Dziecka. Zdecydowała o tym bezwzględna …