Strona główna / Aktualności / Dobitne słowa krytyki z ONZ

Dobitne słowa krytyki z ONZ

To, co dzieje się dzisiaj w Polsce, jest świadomą próbą umieszczenia całego systemu sądowniczego pod kontrolą władzy wykonawczej i legislacyjnej – ocenił w piątek specjalny sprawozdawca ONZ Diego Garcia-Sayan. – Nowe prawa są częścią szerszego planu, mającego na celu umieszczenie systemu sądownictwa pod polityczną kontrolą partiirządzącej – oświadczył Garcia-Sayan w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka. Ocenił, że ustawy zagrażają niezależności sądów. (http://www.tvn24.pl)
Polskie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa zagrażają niezależności sądów; podporządkowują je „politycznej kontroli partii rządzącej” – ocenił specjalny sprawozdawca ONZ Diego Garcia-Sayan. – Te nowe prawa są częścią szerszego planu, mającego na celu umieszczenie systemu sądownictwa pod polityczną kontrolą partii rządzącej – oświadczył Garcia-Sayan w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.
Przyznał, że Polska pracowała nad reformą wymiaru sprawiedliwości od 2015 roku z zamiarem zwiększenia jego skuteczności i przywrócenia zaufania publicznego, co samo w sobie jest słusznym celem, „jednak to, co się dzisiaj dzieje w Polsce, jest świadomą próbą umieszczenia całego systemu sądowniczego pod kontrolą władzy wykonawczej i legislacyjnej”.
Sprawozdawca ONZ znajduje się w kontakcie z rządem Polski odnośnie jego zastrzeżeń – napisano w komunikacie. Swoje oświadczenie García-Sayán złożył po środowej decyzji KE o uruchomieniu wobec Polski art. 7 traktatu unijnego w związku z ustawami reformującymi Sąd Najwyższy i Krajową Radę Sądownictwa. Tego samego dnia krytykowane ustawy zostały podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Jak napisano w komunikacie ONZ, ustawa o Sądzie Najwyższym zawiera kilka przepisów zagrażających niezależności sądów i rozdziałowi władzy, a ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa umożliwia wcześniejsze usunięcie wszystkich 15 jej obecnych członków i daje parlamentowi prawo wyboru członków KRS. Do jego opinii odniósł się wtedy szef MSZ Witold Waszczykowski, który podkreślił, że Polska wyjaśnia wszystkie wątpliwości organizacjom międzynarodowym.(PAP)

Sprawdź także

Szczyty pogardy prawa

„Spotkaniem publicystycznym” nazwał posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa świadek Mikołaj Pawlak. Odmówił złożenia przyrzeczenia, a …