Strona główna / Listy / Donos na mgr Przyłębską

Donos na mgr Przyłębską

Lewica składa doniesienie do prokuratury na Julię Przyłębską. „Za przekroczenie uprawnień”

Lewica złożyła w piątek zawiadomienie do prokuratury na prezes TK Julię Przyłębską. W ocenie ugrupowania, prezes TK m.in. przekroczyła uprawnienia funkcjonariusza publicznego doprowadzając do wydania wyroku ws. aborcji.

Julia Przyłębska

Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta

Upolityczniony Trybunał Konstytucyjny, któremu przewodniczy Julia Przyłębska, wydał swoją decyzję odnośnie aborcji 22 października ubiegłego roku. Uzasadnienie pojawiło się jednak dopiero 27 stycznia, wtedy też orzeczenie znalazło się w Dzienniku Ustaw. Od tamtego dnia Polki i Polacy wychodzą na ulice wielu miast, żeby protestować przeciwko tej decyzji. REKLAMA

Posłanki Lewicy ogłosiły, że wyjdą nie tylko na ulice, ale też na ścieżkę prawną. Ich zdaniem Julia Przyłębska przekroczyła swoje uprawnienia, dlatego złożyły w jej sprawie doniesienie do prokuratury. Lewica twierdzi również, że Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz są „politycznie zaangażowani w tej sprawie”, więc w ogóle nie powinni orzekać. Oboje są byłymi posłami PiS.

W piśmie Lewicy do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście napisano: „Zawiadamiamy o podejrzeniu popełnienia na szkodę interesu prywatnego i publicznego przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień funkcjonariusza publicznego przez Julię Przyłębską, która doprowadziła do wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 r. sygn. akt K 1/20 w wadliwym trybie oraz opublikowania uzasadnienia wyroku z naruszeniem procedur, zasady niezawisłości sędziowskiej oraz zasady trójpodziału władzy, narażając setki tysięcy osób na uszczerbek na zdrowiu”.

Źródło: TOK FM

Sprawdź także

Konkurs na szefa KSSiP

Kandydaci na stanowisko dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Dziś (26 lutego 2024 br.) poznaliśmy …