Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Drugi proces Gazety Polskiej

Drugi proces Gazety Polskiej

Sąd Apelacyjny w Warszawie uwzględnił odwołanie 38 krakowskich sędziów w sprawie przeciw Tomaszowi Sakiewiczowi, redaktorowi naczelnemu „Gazety Polskiej”. Oznacza to, że proces ruszy od nowa.

A chodzi o pozew, który sędziowie złożyli w sprawie wypowiedzi Mateusza Morawieckiego, opublikowanej w tym tygodniku. – „W mojej opinii szczególnie znamienny jest przykład sądu z Krakowa. Będę zachęcał pana przewodniczącego Timmermansa, aby się przyjrzał temu przykładowi bardzo uważnie. Wszystko wskazuje bowiem na to, że działała tam zorganizowana grupa przestępcza” – stwierdził wtedy premier. Sędziowie – urażeni tymi słowami – domagali się od Tomasza Sakiewicza opublikowania sprostowania. Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” odmówił i sprawa trafiła do sądu.

W styczniu tego roku sędzia warszawskiego Sądu Okręgowego Agnieszka Derejczyk oddaliła wniosek sędziów. Uznała, że słowa Morawieckiego to… opinia. – „Jest to autoryzowany wywiad, wypowiedź osoby trzeciej, która też nie przesądza o tym, że taki jest fakt. Jest tam stwierdzenie „wydaje się”. Powszechnie wiadomo, że opinie nie podlegają sprostowaniu” – uzasadniała sędzia.

Sąd Apelacyjny uznał natomiast, że autoryzowanie wywiadu nie może stać na przeszkodzie ewentualnego sprostowania słów premiera i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. Sąd pierwszej instancji będzie musiał ocenić cały wywiad, czyli zestawić pytania z odpowiedziami we właściwym kontekście.

Źródło: wyborcza.pl

Sprawdź także

Zmiany w sądach nielegalne

TSUE: Orzeczenie wydane przez neo-sędziego można uznać za niebyłe 1 ZDJĘCIE Siedziba TSUE (zdjęcie ilustracyjne) …