Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Drugi rzecznik

Drugi rzecznik

Z sędzią Joanną Ciesielską ? Borowiec rozmawiamy o tym jak zostaje się rzecznikiem prasowym, o dyskretnym uroku spraw cywilnych i dlaczego dziennikarzy interesują wyłącznie sprawy karne.

Pani sędzio, jak zostaje się rzecznikiem prasowym?
-Taka była potrzeba. Po egzaminie sędziowskim zostałam asesorem, a potem sędzią w Sądzie Rejonowym w Grodzisku, gdzie orzekałam w wydziale ksiąg wieczystych i wydziale cywilnym, potem orzekałam w Sądzie Rejonowym w Poznaniu, także w sprawach cywilnych i to zarówno procesowych jak i nieprocesowych. W 2003 roku zostałam przeniesiona do Sądu Okręgowego w Poznaniu, gdzie orzekam w wydziale cywilnym do dzisiaj.
Rozumiem, że drugi rzecznik, sędzia cywilista, będzie popularyzował sprawy cywilne.
-Powołanie drugiego rzecznika prasowego w poznańskim sądzie okręgowym jest przede wszystkim związane z tym, że dotychczasowy rzecznik jest za bardzo obarczony obowiązkami. Sędzia Jarema Sawiński jest nie tylko rzecznikiem prasowym, ale także członkiem Krajowej Rady Sądownictwa, rzecznikiem dyscyplinarnym,prowadzi wykłady, a nadto orzeka. Często całymi dniami nie ma go w gmachu sądu. Władze sądu postanowiły, że musi pojawić się drugi rzecznik, aby go odciążyć w obowiązkach, a dziennikarze mieli stały kontakt z rzecznikiem.
-Sędzia Sawiński jest karnistą…
-Niemniej merytorycznie potrafił wyjaśniać mediom także i sprawy cywilne. Rozumiem, że sprawy karne są bardziej spektakularne dla dziennikarzy. Procesy cywilne są trudniejsze do zrozumienia. Sądzę, że będę potrafiła wyjaśniać niuanse spraw cywilnych oraz informować o zawiłościach procesów karnych.
-Czasami zdarzają się jednak kuriozalne wyroki…
-Nigdy nie będę komentować wyroków sądów. Każdy sędzia orzeka na podstawie obowiązującego prawa, a rola rzecznika polega tylko na wyjaśnieniu dlaczego posłużono się konkretnymi przepisami prawa. Bywa, że media często ferują wyrok, zanim poznają podstawy prawne jego wydania. Jestem do dyspozycji dziennikarzy, aby wyjaśniać jakie przesłanki i mechanizmy prawa zaważyły, że powstało takie a nie inne orzeczenie.
Dziękuję za rozmowę.

Sprawdź także

Świrski przegrał z TOK FM

Sąd nie zgodził się na ukaranie stacji za krytykę podręcznika „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha …