Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / „Drugie” kłamstwo premiera

„Drugie” kłamstwo premiera

Sąd: Premier Mateusz Morawiecki musi sprostować nieprawdziwe informacje. Ma na to 48 godzin
Premier podczas konwencji wyborczej PiS stwierdził, że „ci którzy rządzili tym miastem nie zrobili nic lub prawie nic” w sprawie ochrony powietrza. Prawnicy prezydenta Krakowa złożyli z tego powodu pozew w sądzie.

Teraz premier ma 48 h na „sprostowanie nieprawdziwych informacji o tym jakoby władze miasta Krakowa nie zrobiły nic lub prawie nic” na rzecz poprawy jakości powietrza” – informuje Radio Zet.

Wcześniej Sąd Okręgowy w Krakowie w trybie wyborczym oddalił wniosek prezydenta Krakowa przeciwko Morawieckiemu. Uznał, że wypowiedź premiera „nie jest wypowiedzią, którą można weryfikować w kategoriach prawdy i fałszu, a jest jedynie oceną nadawcy wypowiedzi, podczas gdy stanowi wypowiedź jednoznacznie deskryptywną, umożliwiającą zdekodowanie jej treści w sposób jednoznaczny, weryfikowalną w tych kategoriach”.

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa

Prezydent Krakowa nie zgodził się z tą decyzją i złożył zażalenie. „Absolutnie nie zgadzam się ze stanowiskiem, że wypowiedź premiera miała charakter ocenny. W świetle złożonych dokumentów pokazujących wszelkie działania miasta – choćby likwidacja niskiej emisji (usuwanie pieców) oraz działania osłonowe, ale i kierowane do ministrów apele i pomysły na rozwiązanie kwestii smogu – oraz w świetle pozytywnego dla miasta raportu NIK, nie można stwierdzić, ze nie zrobiono „nic” – napisał na Facebooku Jacek Majchrowski.

Teraz Sąd Apelacyjny w Krakowie zmienił decyzję, która zapadła w sądzie pierwszej instancji. Sąd zakazał także Mateuszowi Morawieckiemu rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w tej sprawie. Sprostowanie ma pojawić się na antenie telewizji TVP INFO i Polsat News przed głównymi wydaniami serwisów informacyjnych, na głównej stronie profilu Prawa i Sprawiedliwości na Facebooku, oraz w Gazecie Krakowskiej, Dzienniku Polskim i Gazecie Wyborczej – informuje radio RMF FM

****

M.MORAWIECKI PROSTUJE KŁAMSTWA

Premier Mateusz Morawiecki sprostował swoje słowa o walce ze smogiem na pierwszej stronie trzech gazet. To efekt tego, że we wtorek przegrał w trybie wyborczym proces z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim.

Sprostowanie ma pojawić się na antenie telewizji TVP INFO i Polsat News przed głównymi wydaniami serwisów informacyjnych, na głównej stronie profilu Prawa i Sprawiedliwości na Facebooku. Wydrukowane zostało już w Gazecie Krakowskiej, Dzienniku Polskim i Gazecie Wyborczej.

„Nieprawdziwe są informacje podane przeze mnie w dniu 14 października 2018 r. podczas spotkania wyborczego komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwość w Krakowie o braku działań prezydenta Miasta Krakowa jacka Majchrowskiego na rzecz poprawy jakości powietrza w Krakowie” – napisał w sprostowaniu premier Mateusz Morawiecki.

***

M. Dworczyk: W SA w Krakowie panuje jakiś „antyrządowy amok”
„Trudno oprzeć się wrażeniu, że Sąd Apelacyjny w Krakowie jest bardzo rozpolitykowanym sądem, można powiedzieć, że tam panuje jakiś „antyrządowy amok” – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, komentując wtorkową decyzję tego sądu w sprawie wypowiedzi premiera Mateusz Morawieckiego.

Wtorkową decyzję SA w Krakowie skomentował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. „Trudno oprzeć się wrażeniu, że Sąd Apelacyjny w Krakowie jest bardzo rozpolitykowanym sądem. Można powiedzieć, że w tym sądzie panuje jakiś antyrządowy amok, a świadczą o tym działania tego sądu z ostatnich kilku tygodni, w tym ta całkowicie niezrozumiała decyzja ws. premiera Morawieckiego” – powiedział.

„Bardzo krytycznie oceniamy tę decyzję sądu, ale oczywiście zostanie ona spełniona” – dodał Dworczyk.

Polityk zwrócił uwagę, że niedawno sędziowie Sądu Apelacyjnego w Krakowie przyjęli dziewięć uchwał, w których m.in. krytycznie oceniają proces powoływania sędziów Sądu Najwyższego oraz kwestionują konstytucyjność nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Sprawdź także

Zmiany w sądach nielegalne

TSUE: Orzeczenie wydane przez neo-sędziego można uznać za niebyłe 1 ZDJĘCIE Siedziba TSUE (zdjęcie ilustracyjne) …