Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Dwa lata za wywołanie pożaru

Dwa lata za wywołanie pożaru

Prokuratura Rejonowa Poznań – Grunwald oskarżyła Andrzeja i K. o spowodowanie zwarcia w instalacji elektrycznej skutkujące powstaniem pożaru. Sąd uznając go winnym odpowiedzialności za zaistniałe zdarzenie wymierzył mu karę 2 lat pozbawienia wolności i zobowiązał skazanego do naprawienia szkody wyrządzonej tym przestępstwem W dniu 11 kwietnia 2013r. w mieszkaniu położonym w budynku wielorodzinnym przy ul. Bukowskiej w Poznaniu wybuchł pożar. Przybyli na miejsce strażacy zlokalizowali źródło ognia, ewakuowali mieszkańców sąsiednich lokali zagrożonych pożarem i przystąpili do akcji gaśniczej. Z powodu wystąpienia objawów zatrucia cztery osoby zostały hospitalizowane, a w trakcie gaszenia pożaru dwóch strażaków zostało porażonych prądem.
W toku śledztwa ustalono, że lokator mieszkania w którym wybuchł pożar Andrzej K. wykonał nielegalne przyłącze energetyczne, które spowodowało zwarciem w instalacji elektrycznej. Skutkiem takiego działania było powstanie pożaru zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach oraz życiu i zdrowiu mieszkańców bloku, a także porażenie prądem strażaków.
Andrzej K. przesłuchany w charakterze podejrzanego o sprowadzenie pożaru nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa, przyznając, że wykonał nielegalne przyłącze, ale zaprzeczając aby w chwili powstania pożaru pobierał prąd. Andrzej K. został skazany za zarzucone mu przestępstwo, Sąd nie dał wiary jego wyjaśnieniom, i uznając, że ponosi odpowiedzialność za zaistniałe zdarzenie i wymierzył karę 2 lat pozbawienia wolności i zobowiązał skazanego do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …