Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Dwuwładza w strukturach SN

Dwuwładza w strukturach SN

W pracach Sądu Najwyższego będzie rodzić się mnóstwo problemów, z którymi nie mieliśmy jeszcze do tej pory do czynienia – powiedział TVN24 rzecznik SN Michał Laskowski. Skomentował w ten sposób wybór kandydatów do tej instytucji dokonywany w ostatnich dniach przez Krajową Radę Sądownictwa. Laskowski w rozmowie z TVN24 odniósł się

do możliwej sytuacjii, w której wymieniony skład Sądu Najwyższego wybrałby nowego I Prezesa.
Dotychczasowa I Prezes prof. Małgorzata Gersdorf uważa, podobnie jak znaczna część środowiska prawniczego, że jej kadencja na tym stanowisku trwa do 2020 roku. – Faktycznej dwuwładzy w Sądzie Najwyższym nie będzie. Trudno jest sobie coś takiego wyobrazić – ocenił Laskowski. – Zobaczymy czy pani prezes ustąpi – dodał rzecznik SN. – Ja tak uważam. Ale de iure, czyli zgodnie ze stanem prawnym, prof. Gersdorf pozostanie I Prezesem Sądu Najwyższego – zaznaczył. Laskowski wskazał, że obecna sytuacja, w której nie ma powszechnej zgody co do legalności zmian przeprowadzonych w sądownictwie w przyszłości „będzie skutkować całą masą problemów”.
– Część osób uważa, że sędziowie wybierani teraz przez KRS są wybierani niezgodnie z prawem. Myślę, że w przyszłych postępowaniach przed Sądem Najwyższym strony będą używać tego argumentu i wnosić np. o wyłączenie danego sędziego ze składu orzekającego – przewiduje rzecznik.

Sprawdź także

Pacyfikacja Kolegium SN

Do podjęcia uchwał Kolegium Sądu Najwyższego wymagana jest rzeczywista obecność co najmniej 2/3 liczby jego …