Najnowsze informacje
Strona główna / Temat Tygodnia / Dyktator finansuje Atletico Madryt

Dyktator finansuje Atletico Madryt

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do władz klubu Atletico Madryt w związku z finansowaniem tej drużyny przez władze Azerbejdżanu. Zdaniem HPFC, piłkarze klubu występując w koszulkach z napisem ?Azerbejdżan. Kraina ognia? przyczyniają się do promowania reżimu prezydenta Ilhama Aliyeva. ?Naszym zdaniem jest to zachowanie niegodne klubu z tak bogatymi tradycjami sportowymi? ? napisała HFPC. ?Nasze wystąpienie ma związek z ostatnimi wydarzeniami w Azerbejdżanie. W ciągu ostatnich trzech tygodni azerskie władze zatrzymały licznych obrońców praw człowieka w tym między innymi Rasula Jafarova, Leylę Junus i Intigama Aliyeva? ? mówi dr Adam Bodnar, wiceprezes HFPC. Trójka tych działaczy, wraz z swoimi współpracownikami, była zaangażowana m.in. w pomoc dla azerskich więźniów politycznych oraz w dialog na rzecz porozumienia między Azerami a Ormianami w rejonie Górnego Karabachu.
W ciągu ostatniego miesiąca azerskie władze wszczęły także przeciwko organizacjom pozarządowym postępowania karne pod pretekstem walki z praniem brudnych pieniędzy. Zainteresowanie wspólnoty międzynarodowej tymi wydarzeniami jest jednak niewielkie.
W sierpniu polskie MSZ wydało oświadczenie, w którym wezwało władze Azerbejdżanu do zaprzestania represji wobec działaczy społeczeństwa obywatelskiego i opozycyjnych polityków oraz ich rodzin. ?Azerbejdżan, który posiada liczne bogactwa naturalne, w tym przede wszystkim ropę naftową. Dzięki licznym zabiegom dyplomatycznym zbudował opinię kraju dbającego o demokracji i system rządów prawa? ? mówi Dominika Bychawska-Siniarska.
W liście do władz klubu Atletico Madryt HPFC apeluje o rozważenie możliwości renegocjowania umowy sponsorskiej pomiędzy klubem a Azerbejdżanem. ?Kiedy w komunistycznej Polsce walczono o wolność otrzymywaliśmy wsparcie z Zachodu. Dziś wartość solidarności powinna kierować nasze działania w stronę ochrony pokrzywdzonych w Azerbejdżanie? ? czytamy w liście HFPC.

Sprawdź także

Pani Małgosia, czy prezes

Włodzimierz Wróbel: Czytając przepisy Konstytucji RP o Trybunale Stanu Osoba powołana urząd I Prezesa SN, …