Strona główna / Aktualności / Dyktator Turcji w Warszawie

Dyktator Turcji w Warszawie

We wtorek 17 października prezydent Turcji Recep Erdogan będzie przebywał z jednodniową oficjalną wizytą w Warszawie. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło. Erdogan przyleci do Polski 17 października. Centrum Informacyjne Rządu podało w komunikacie, że prezydent Turcji spotka się w Warszawie z premier Beatą Szydło. Z kolei szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że turecki prezydent spotka się także z Andrzejem Dudą.
A TYMCZASEM…. 100 dni po bezpodstawnym aresztowaniu w Turcji, Amnesty International apeluje o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie 11 ważnych obrońców i obrończyń praw człowieka. Na całym świecie odbędą się akcje z okazji urodzin aresztowanej dyrektorki Amnesty Turcja. 10 aktywistów i aktywistek, w tym dyrektorka Amnesty International w Turcji Idil Eser, zostało aresztowanych 5 lipca, a prezes Amnesty w Turcji Taner został uwieziony miesiąc wcześniej. 4 października prokurator wniósł akt oskarżenia, wnioskując o karę więzienia do 15 lat dla wszystkich 11 obrońców i obrończyń na bazie bezpodstawnych zarzutów dotyczących teroryzmu. „100 dni temu nasi koledzy i koleżanki zostały pozbawione wolności za upominanie się o prawa człowieka. Każdy kolejny dzień ukazuje dalekosiężne skutki tłumienia głosów krytykujących władze po próbie zamachu stanu oraz głębokie wady tureckiego wymiaru sprawiedliwości” mówi John Dalhuisen, dyrektor Amnesty International ds. Europy. Po 3 miesiącach śledztwo, jak można się było spodziewać, nie dostarczyło żadnych dowodów na poparcie postawionych przez prokuratora zarzutów. Nie ukazało także żadnych związków pomiędzy rzekomo sekretnym spotkaniu na Büyükada (wyspa obok Stambułu)a terroryzmem. Aktywiści i aktywistki są oskarżane o pomaganie różnym „uzbrojonym organizacjom terrorystycznym” o diametralnie rozbieżnych ideologiach i grozi im nawet 15 lat więzienia. Zarzuty obejmują absurdalne twierdzenie, że standardowe działania na rzecz praw człowieka, jak apele o zaprzestanie sprzedaży gazu łzawiącego, aplikowanie o granty czy wzywanie do uwolnienia nauczycieli prowadzących strajk głodowy, były podejmowane w imieniu organizacji terrorystycznych. Część zarzutów wobec Idil Eser opartych jest o dokumenty Amnesty International i publiczne komunikaty, które były publikowane zanim zaczęła pracować w organizacji. W najbliższych dniach sympatycy Amnesty International w ponad 25 krajach zorganizują ponad 200 przyjęć urodzinowych i demonstracji, aby zaznaczyć symbolicznie urodziny Idil Eser. Ich forma będzie różnorodna ? od przyjęcia urodzinowego w Parlamencie Europejskim po konferencję prasową w więzieniu w Madrycie. Krytyczne głosy nie mogą być uciszane. Tureckie władze muszą bezzwłocznie i bezwarunkowo uwolnić obrońców i obrończynie oraz zakończyć tłumienie społeczeństwa obywatelskiego po próbie zamachu stanu.
***
Rafał Trzaskowski był we wtorek gościem programu „Jeden na jeden” w TVN24 Zapraszając prezydenta Erdogana po puczu, gdzie 50 tysięcy osób siedzi w więzieniach, Prawo i Sprawiedliwość wpisuje się w konstrukcję, że szuka sojuszników, którzy pasują mu do wizji politycznej – skomentował wizytę prezydenta Turcji w Warszawie Rafał Trzaskowski, europoseł PO i gość „Jeden na jeden”. Jak dodał, Polska jest pierwszym państwem Unii Europejskiej, które zaprosiło tureckiego przywódcę po próbie zamachu stanu w 2016 roku. Na uwagę prowadzącego program w TVN24, że kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała z Recepem Erdoganem kilka miesięcy temu w Hamburgu, Trzaskowski odparł, że to była rozmowa przy okazji innego spotkania. – Nie uważam, że trzeba mieć problem z rozmawianiem z Erdoganem. To przywódca wielkiego państwa. Oczywiście, że na marginesie szczytów, jak to było w Hamburgu czy na przykład na szczycie w Chinach, wszyscy z Erdoganem rozmawiają. Natomiast zaproszenie, jako pierwszy kraj UE – po puczu – zaproszenie go do Polski ma pewien wymiar symboliczny – wskazywał europoseł PO. Do nieudanego zamachu stanu w Turcji doszło w lipcu ubiegłego roku. Łącznie władze aresztowały ponad 50 tysięcy osób i zwolniły z pracy bądź zawiesiły w wykonywaniu obowiązków około 150 tysięcy – w tym żołnierzy, policjantów, nauczycieli i urzędników – zarzucając im powiązania z grupami terrorystycznymi. Turcja oskarża o zorganizowanie próby puczu islamskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena. Gulen, dawny sojusznik, a obecnie wróg prezydenta Erdogana od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA. Władze amerykańskie do tej pory nie wyraziły zgody na jego ekstradycję. Kaznodzieja zaprzecza, by miał jakikolwiek udział w przygotowaniu puczu z 2016 roku. Erdogan przyjedzie do Polski na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Wśród tematów rozmów pojawi się współpraca w ramach NATO oraz relacje Ankary z Unią Europejską. – To będzie szczera, otwarta rozmowa, bez tematów tabu – zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Prezydent Turcji spotka się również z premier Beatą Szydło, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.
Źródło: tvn24 (http://www.tvn24.pl)

Sprawdź także

Szczyty pogardy prawa

„Spotkaniem publicystycznym” nazwał posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa świadek Mikołaj Pawlak. Odmówił złożenia przyrzeczenia, a …