Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe

Dyplomaci na Srebrnej

Prośba o ochronę dyplomatyczną i wniosek o dopuszczenie obserwatora ambasady Austrii do przesłuchań Geralda Birgfellnera – takie dokumenty złożyli w poniedziałek mecenasi austriackiego biznesmena, o czym napisała we wtorek „Gazeta Wyborcza”. Pełnomocnicy Birgfellnera chcą, by dyplomaci byli obecni na najbliższych przesłuchaniach – 28 lutego i 1 marca.
„Jacek Dubois i Roman Giertych informują ambasadę, że niepokoi ich dotychczasowy przebieg postępowania oraz możliwość złamania konstytucyjnej zasady równości wobec prawa. Piszą, że mają wątpliwości, czy 'zasady procedury karnej stosowane są w sposób właściwy’. Chodzi o wyjątkową pozycję Jarosława Kaczyńskiego, na którego złożył doniesienie biznesmen” – napisała „Gazeta Wyborcza”. Jak informuje reporterka TVN24 Justyna Sieklucka, wniosek pełnomocników Birgfellnera trafił do ambasady Austrii wczoraj wieczorem.
„Poprosiliśmy ambasadę o pomoc dyplomatyczną” – Od miesiąca mamy do czynienia z Prokuraturą Krajową w Warszawie. Od miesiąca obserwujemy reakcje władz na to, co się dzieje i nasze przemyślenia, właściwie przemyślenia naszego klienta są takie, że przestała funkcjonować zasada równości. To znaczy pan Jarosław Kaczyński – w naszej ocenie – jest przez władze traktowany zupełnie w sposób inny niż szeregowy obywatel – komentował w rozmowie z TVN24 mecenas Jacek Dubois, jeden z pełnomocników Geralda Birgfellnera. – Mamy zastrzeżenia, czy działa w tej sprawie procedura karna, czy poruszamy się zasadą, żeby dotrzeć do prawdy, czy zajmujemy się tym, żeby ktoś nie ucierpiał w wyniku swoich wcześniejszych działań. Te wszystkie przemyślenia doprowadziły do sytuacji, w której uznaliśmy, że nasz klient, obywatel austriacki, może nie do końca mieć postępowanie – w którym jest stroną – zgodne z zasadą równości – podkreślił mecenas Dubois. – Uznaliśmy, że w tym momencie trzeba doprowadzić do tego, żeby [Birgfellner – przyp. red.] uzyskał wsparcie. Opierając się na konwencji polsko-austriackiej, poprosiliśmy ambasadę o pomoc dyplomatyczną dla niego. Chcielibyśmy, żeby przedstawiciele ambasady byli obserwatorami – podkreślił Dubois .

Sprawdź także

Gdy MSZ milczy, działa RPO

PO interweniuje w sprawie Poczobuta, chce wyjaśnień od ambasadora RP w Mińsku Andrzej Poczobut przebywa …