Strona główna / Aktualności / Dzieci ofiarami wypadków

Dzieci ofiarami wypadków

Dzieci jako ofiary wypadków drogowych, edukacja komunikacyjna dzieci i młodzieży w Polsce i w wybranych krajach UE ? to tylko niektóre tematy poruszone w trakcie konferencji pt. ?Ofiary Wypadków Drogowych ? Nasza Wspólna Odpowiedzialność?. Resort sprawiedliwości chce zwrócić uwagę społeczeństwa na sytuację ofiar wypadków drogowych. Chodzi także utworzenie szerokiej koalicji na rzecz bezpieczeństwa na drogach oraz poprawy sytuacji ofiar ? powiedział Piotr Kluz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
W 2010 r. w Polsce zdarzyło się 38 832 wypadków drogowych, w tym 4239 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. W zdarzeniach tych 112 dzieci poniosło śmierć, a 4 586 doznało obrażeń. W stosunku do 2009 r. liczba wypadków zmalała o 811(-16,1%), a liczba rannych dzieci do 472 (-9,4 %), a zabitych ? o 16 (-12,5 %). Odnotowujemy zatem trend spadkowy, co przyjmujemy z zadowoleniem, ale duża liczba wypadków drogowych i ich ofiar nadal pozostaje poważnym problemem, z którym musimy się zmierzyć.
– Ministerstwo Sprawiedliwości od lat systematycznie realizuje zadania na rzecz pokrzywdzonych przestępstwem. Jedną z grup pokrzywdzonych, na które staramy się zwrócić uwagę, są dzieci, także będące ofiarami wypadków drogowych ? powiedział Piotr Kluz. – Szczególnym zainteresowaniem resortu objęte są te działania, które mają na celu minimalizowanie wtórnej wiktymizacji małoletnich, świadków w toku przeprowadzanych z ich udziałem czynności procesowych.
Ofiary wypadków drogowych a w szczególności dzieci to grupa, do której odnosimy się z dużą dbałością, nieustannie – krok po kroku – badamy ich potrzeby, by móc jak najpełniej je zaspokoić – dodał. Badania nad sytuacją ofiar wypadków drogowych doprowadziły do wniosku, że pokrzywdzeni potrzebują przede wszystkim zwięzłej informacji o uprawnieniach, jakie im przysługują. W związku z tym zostały zebrane informacje o działaniach, do jakich są zobowiązane poszczególne resorty oraz zakłady ubezpieczeń wobec pokrzywdzonych w wyniku wypadków komunikacyjnych, a następnie wyprowadzone z nich uprawnienia osób, do których skierowana jest pomoc.
Rezultatem tych prac jest opracowana w maju bieżącego roku Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych, której druk w liczbie 15 tysięcy sfinansowała Polska Izba Ubezpieczeń. Dystrybucja Karty odbywa się ? między innymi ? poprzez jej opublikowanie na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, a także poprzez komisariaty policji i Ośrodki dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

Sprawdź także

Wojsko Francji w Kijowie?

Francja wysłała do Słowiańska na wschodzie Ukrainy około 100 żołnierzy z 3. pułku piechoty Legii …