Najnowsze informacje
Strona główna / Piaskiem w oczy / Dziecko w sądzie

Dziecko w sądzie

Wbrew sceptykom dziecko może być doskonałym źródłem dowodowym. To tylko od policjanta, prokuratora czy sędziego zależy co i jak powie. Kilkulatek nie zna jeszcze wszystkich pojęć, ale jest doskonałym obserwatorem i może opowiedzieć wszystko co widział. Jednakże kontakt z organami ścigania dla dziecka oznacza olbrzymiej mocy traumatyczne przeżycie, zwłaszcza gdy nie jest świadkiem a pokrzywdzonym. Ono musi do koszmaru powrócić jeszcze raz.

Właśnie z tych powodów jednym z priorytetów działań Ministerstwa Sprawiedliwości jest zapewnienie ochrony w postępowaniu karnym dzieciom ? ofiarom i świadkom przestępstw, poprzez propagowanie i wprowadzanie w życie zasad przesłuchiwania dzieci w przyjaznych dla nich warunkach przez osoby z odpowiednimi kompetencjami. Zaangażowanie w tej materii wielokrotnie podkreślał minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, który osobiście zaangażował się w trzeci etap kampanii ?Dziecko ? świadek szczególnej troski?. – Ministerstwo Sprawiedliwości z przyjemnością podjęło się współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje w ramach trzeciego etapu kampanii. To na Ministerstwie Sprawiedliwości spoczywa bowiem obowiązek rozpowszechniania wiedzy o prawach dzieci uczestniczących w procedurach prawnych wśród sędziów i prokuratorów ? mówił K. Kwiatkowski. To właśnie minister sprawiedliwości wręcza certyfikaty przyjaznych pokoi przesłuchań. Pokoje te zapewniają dziecku właściwe warunki przesłuchania jak również prawidłowe, zgodne z przepisami kodeksu postępowania karnego zabezpieczenie materiału dowodowego w postaci nagrania z przesłuchania.
Przypomnijmy że według prawa dziecko powinno być przesłuchiwane tylko raz. Dlatego trzeba to powierzać wysokiej klasy specjalistom, najlepiej prawnikom, którzy jednocześnie i są psychologami. Ograniczenie zeznań dziecka do jednorazowego przesłuchania to wielkie wyzwanie i dla policji, i dla prokuratury i dla sędziów. Cieszy,że jest coraz więcej niebieskich pokojów przesłuchań, martwiz, że coraz więcej spraw, w których pokrzywdzonym jest dziecko. Już w 2004 roku Fundacja Dzieci Niczyje we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości zainicjowała pierwszy etap kampanii pod hasłem ?Wysoki Sądzie, boję się?, której głównym celem było zwrócenie uwagi profesjonalistów na szczególną rolę małego świadka. W 2007 r. kampania pod hasłem ?Wysoki Sądzie, mam prawo się nie bać? poza kontynuacją osiągnięć pierwszej edycji, skupiła się na propagowaniu idei przyjaznych pokoi przesłuchań dzieci oraz na wszechstronnym przygotowaniu dziecka do wystąpienia w roli świadka.
W wyniku zawiązanej współpracy Fundacja Dzieci Niczyje wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości uruchomiły procedurę certyfikowania Pokoi Przesłuchań Dzieci, a także propaguje i dystrybuuje wydane w ramach kampanii publikacje ? broszurę ?Będę świadkiem w sądzie? oraz ?Jak przesłuchiwać dziecko?. Inną formą stałych aktywności podejmowanych od czasu prowadzonych kampanii są szkolenia dla profesjonalistów, obejmujące profesjonalizację metod przesłuchania.
Tegoroczna – trzecia edycja kampanii realizowana jest pod hasłem ?Będę przesłuchany?, podkreślając tym samym znaczenie sposobu i warunków prowadzenia czynności procesowej z udziałem małego świadka dla uzyskania wiarygodnego materiału dowodowego. Kampania została przewidziana jako interaktywne przedsięwzięcie ogólnopolskie, realizowane we współpracy z Koalicją na rzecz Przyjaznego Przesłuchiwania Dzieci, a obok działań promocyjno-informacyjnych planowane są również działania edukacyjne, które obejmować będą zarówno dystrybucję wydawnictw i przekazów kampanii, jak również szkolenia. Kampania ma potrwać do grudnia 2010 r. Miejmy nadzieję, że kampania zamieni się w trwałe procedury, które pozwolą uszanować prawa dziecka, a przede wszystkim zapobiec jego psychicznej dezintegracji.

Sprawdź także

Różne oblicza Temidy

Temida to według mitologii starożytnych Greków jedno z najstarszych bóstw. Dopiero potem tradycja uczyniła z …