Najnowsze informacje
Strona główna / Temat Tygodnia / Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich

Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich

Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich w tym roku zaplanowano na 17 maja. Akcja odbędzie się po raz ósmy, co roku tego dnia adwokaci i aplikanci adwokaccy udzielają w całym kraju ok. 10 tys. porad prawnych. Koordynatorem akcji z ramienia NRA jest adw. Anisa Gnacikowska. Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich skierowany jest do osób, których sytuacja materialna lub życiowa nie pozwala na skorzystanie z pomocy prawnika na zwykłych zasadach. W siedzibach kancelarii adwokackich oraz niektórych Okręgowych Radach Adwokackich będą dyżurowali adwokaci i aplikanci adwokaccy. Pełna lista dostępna będzie na stronie adwokatura.pl, na stronach okręgowych rad adwokackich oraz w gazetach lokalnych.
Dzień organizowany jest w tym roku tuż przed wspomnieniem patrona prawników św. Iwo Helory, które przypada 19 maja. W ubiegłym roku akcja przeprowadzona została 7 września. Wzięło w niej udział ponad 900 adwokatów i aplikantów adwokackich, którzy udzielili około 10 tysięcy porad prawnych. Przyjmowali petentów w 206 miejscowościach. Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich organizowany jest od 2009 roku. Jego inicjatorką była adw. Joanna Agacka-Indecka, prezes NRA w latach 2007-2010. Najczęściej zainteresowani oczekują pomocy w sprawach spadkowych, alimentacyjnych, podziału majątku po rozwodzie. Pytają również o kwestie związane z prawem pracy, prawem ubezpieczeniowym, a także dotyczącym nieruchomości i wypadków komunikacyjnych.
Akcję adwokatów honorowym patronatem objął prezydent RP Bronislaw Komorowski

Sprawdź także

Nowe rozdanie w UE

Zaproponowane przez nas inicjatywy obronne stają się europejskie. Mamy na stole dwie takie inicjatywy, obie …

Strona główna / Aktualności / Dzień bezpłatnych porad adwokackich

Dzień bezpłatnych porad adwokackich

7 września adwokaci i aplikanci adwokaccy z całej Polski po raz siódmy wezmą udział w Dniu Bezpłatnych Porad Adwokackich. Akcja kierowana jest do osób, których sytuacja materialna lub życiowa nie pozwala na skorzystanie z pomocy prawnika na zwykłych zasadach. W godzinach od 9 do 15 w siedzibach kancelarii adwokackich oraz niektórych ORA… …będą dyżurowali adwokaci i aplikanci adwokaccy. Pełna lista dostępna będzie na stronie adwokatura.pl, na stronach okręgowych rad adwokackich w tym ORA w Poznaniu oraz w gazetach lokalnych.
Rząd polski nie jest przychylny adwokatom chcącym pomagać najuboższym. Do tej pory korporacje prawnicze nie doczekały się jasnych przepisów zwalniających z opodatkowania porad pro bono
. Również skandalicznie niskie są stawki za pomoc adwokacką z urzędu, które nie dość że nie są od ponad dziesięciu lat podnoszone, to niedawno były obniżane przez ministra sprawiedliwości. To wszystko nie sprzyja w wyręczaniu przez adwokatów władz państwa polskiego w udzielaniu porad prawnych pro bono.
Naczelna Rada Adwokacka kieruje akcję bezpłatnych porad do ludzi potrzebujących, więc mimo, że tego typu pomoc dla najuboższych powinno zapewniać państwo, to adwokaci nie mogą odwrócić się od osób, które tej pomocy naprawdę potrzebują. ? wyjaśnia adw. dr Monika Strus-Wołos, koordynatorka akcji Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich oraz przewodnicząca komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono.
Inicjatywa Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich cieszy się wielką popularnością. Każdorazowo udzielanych jest ponad dziesięć tysięcy porad. Najczęściej zainteresowani oczekują pomocy w sprawach spadkowych, alimentacyjnych, podziału majątku po rozwodzie. Pytają również o kwestie związane z prawem pracy, prawem ubezpieczeniowym, a także dotyczącym nieruchomości i wypadków komunikacyjnych. Pierwszy raz akcję przeprowadzono w roku 2009. Jej pomysłodawcą była adw. Joanna Agacka-Indecka, prezes NRA w latach 2007-2010.

Sprawdź także

Migranci pozwali rząd RP

Skarga migrantów zawróconych do linii granicy. Opinia Rzecznika dla ETPC. Sprawę zbada Wielka Izba Trybunału …

Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich

Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich

7 września adwokaci i aplikanci adwokaccy z całej Polski po raz siódmy wezmą udział w Dniu Bezpłatnych Porad Adwokackich. Akcja kierowana jest do osób, których sytuacja materialna lub życiowa nie pozwala na skorzystanie z pomocy prawnika na zwykłych zasadach. W godzinach od 9 do 15 w siedzibach kancelarii adwokackich oraz niektórych ORA będą dyżury.
W godzinach od 9 do 15 w siedzibach kancelarii adwokackich oraz niektórych Okręgowych Radach Adwokackich będą dyżurowali adwokaci i aplikanci adwokaccy. Pełna lista dostępna będzie na stronie adwokatura.pl, na stronach okręgowych rad adwokackich oraz w gazetach lokalnych. – Rząd polski nie jest przychylny adwokatom chcącym pomagać najuboższym.
Do tej pory nie doczekaliśmy się jasnych przepisów zwalniających z opodatkowania porad pro bono. Również skandalicznie niskie są stawki za pomoc adwokacką z urzędu, które nie dość że nie są od ponad dziesięciu lat podnoszone, to niedawno były obniżane przez ministra sprawiedliwości. To wszystko nie sprzyja w wyręczaniu przez adwokatów władz państwa polskiego w udzielaniu porad prawnych pro bono.
Jednak Naczelna Rada Adwokacka kieruje tę akcję do ludzi potrzebujących, więc mimo, że tego typu pomoc dla najuboższych powinno zapewniać państwo, to adwokaci nie mogą odwrócić się od osób, które tej pomocy naprawdę potrzebują. ? wyjaśnia adw. dr Monika Strus-Wołos, koordynatorka akcji Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich oraz przewodnicząca komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono. Inicjatywa Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich cieszy się wielką popularnością. Każdorazowo udzielanych jest ponad dziesięć tysięcy porad. Najczęściej zainteresowani oczekują pomocy w sprawach spadkowych, alimentacyjnych, podziału majątku po rozwodzie. Pytają również o kwestie związane z prawem pracy, prawem ubezpieczeniowym, a także dotyczącym nieruchomości i wypadków komunikacyjnych. Pierwszy raz akcję przeprowadzono w roku 2009. Jej pomysłodawcą była adw. Joanna Agacka-Indecka, prezes NRA w latach 2007-2010. Adwokaci i aplikanci, którzy chcą włączyć się w tegoroczną akcję winni zgłosić się do swojej okręgowej rady adwokackiej. Zgłoszenia prosimy przesyłać do 20 sierpnia.

Sprawdź także

Zapomniana wojna w Sudanie

Sudan to w tym momencie piekło na Ziemi. Zbrodnicza armia dopuszcza się gwałtów i masakr …

Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich

Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich

19 maja 2012 r. Naczelna Rada Adwokacka organizuje VI Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich. Jest to wydarzenie mające na celu pomoc prawną osobom najuboższym. Akcja zostanie przeprowadzona pomimo tego, że nadal nie są rozstrzygnięte wątpliwościami dotyczące kwestii opodatkowania porad prawnych udzielanych pro bono. Jednocześnie Naczelna Rada Adwokacka apeluje, ze względu na daleko posuniętą ostrożność, aby uniknąć bezpodstawnych roszczeń ze strony rzekomych beneficjentów porad, o to, aby każdy adwokat uzyskiwał na użytek własny imię, nazwisko i podpis osoby, której udzielił porady.
W związku z sygnałami, że podczas akcji po darmowe porady niekiedy zgłaszają się osoby, których cenzus majątkowy w sposób oczywisty nie kwalifikuje ich do uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej, NRA przypomina, że na plakatach zaznaczono, iż akcja skierowana jest do osób w trudnej sytuacji materialnej lub rodzinnej.
Adresy wielkopolskich kancelarii uczestniczących w bezpłatnej akcji będą do wglądu na internetowej stronie Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu .

Sprawdź także

Zapomniana wojna w Sudanie

Sudan to w tym momencie piekło na Ziemi. Zbrodnicza armia dopuszcza się gwałtów i masakr …